Tisková konference v Bílém domě během koronavirové krize; Foto: Bílý dům / Wikimedia Commons

Tisková konference v Bílém domě během koronavirové krize; Foto: Bílý dům / Wikimedia Commons

Zahraniční

KORONAVIRUS: Ve Spojených státech je už přes 2 miliony nakažených

Spojené státy dosáhly v rámci světové koronavirové krize dalšího smutného milníku. Novým virem se nakazily již přes 2 miliony lidí. Navíc to vypadá, že v USA začíná druhá vlna epidemie, protože počty nakažených opět rostou. Uvádí to agentura Bloomberg (viz ZDE).

Nezodpovědné uvolňování

Texas například hlásí 2 504 nových případů, což je podobně jako středečních 134 705 pozitivních testů v rámci celých Spojených států, zatím vůbec nejvíce za celou dobu krize. Média ale hovoří o nové vlně zejména v souvislosti s postupným uvolňováním karanténních opatření, otevírání ekonomiky a i masovými protesty po smrti George Floyda. Na těch se vedle sebe sdružovaly tisíce lidí. Florida podle Bloombergu hlásí 8 553 případů, což je nejvíce v rámci týdenního mediánu vůbec a v Kalifornii zase ze dne na den přibývají lidé v nemocnicích rychleji, než zdravotníci propouštějí vyléčené pacienty.

Druhá vlna přichází

„V částech země přichází nová vlna. Je zatím malá a vzdálená, ale blíží se,“ uvedl Eric Torner z Centra Univerzity Johna Hopkinse pro zdravotní bezpečnost. Podle expertů ale zatím není jasné, s čím přesně nárůst počtu případů souvisí. Obchodní domy i např. fitness centra jsou totiž v některých oblastech otevřené už déle. Jasné je zatím jen to, že v USA se nakazily již více než 2 miliony lidí a tempo nových případů stále roste, zatímco naopak v Evropě již počet aktivních případů nákazy několik týdnů klesá. USA jsou ale jednou velkou federací a je tak téměř nemožné kontrolovat pohyb lidí mezi jednotlivými státy.

Rudolf Hruboň