Struktura koronaviru COVID-19; Foto: CDC / Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAM / Wikimedia Commons

Struktura koronaviru COVID-19; Foto: CDC / Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAM / Wikimedia Commons

Domácí

KORONAVIRUS: V Česku se objevily první případy jihoafrické mutace

V naší republice se už také objevily první potvrzené případy nákazy jihoafrickou mutací koronaviru. Informovala o tom mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Zájezd na Zanzibar

V minulém týdnu bylo u nás evidováno několik podezření na tento druh mutace. Některé případy souvisely se zájezdem na Zanzibar. Stejně tak se jisté podezření objevilo rovněž v brněnské školce u dvou dětí a dvou učitelek. Dotyční přitom nikam do zahraničí necestovali a pohybovali se jenom po Brně. Je tedy možné, že nová mutace zde koluje již delší dobu. Nyní byla některá podezření potvrzena. „Mohu potvrdit, že byla skutečně takzvaná jihoafrická mutace u jednoho vzorku potvrzena,“ řekla k věci Peterová.

Jihoafrická mutace

U jihoafrické mutace je, kromě toho, že je nakažlivější, alarmující také to, že dle odborníků snižuje účinnost některých vakcín a léků na COVID-19. Zkrátka tato mutace, která označuje varianta B.1.351, umožňuje částečně obejít odpověď imunitního systému napadeného člověka. Kromě jihoafrické mutace má ale Česko problém i s britskou verzí COVIDu-19. Ta se u nás totiž v poslední době hojně rozšířila. Navíc je podle odborníků o 30 až 70 procent nakažlivější než dosavadní varianta.

Zpracoval Rudolf Hruboň