Americký prezident Donald Trump oznamuje vypuknutí nákazy koronaviru 11. března 2020; Foto: Bílý dům / Wikimedia Commons

Americký prezident Donald Trump oznamuje vypuknutí nákazy koronaviru 11. března 2020; Foto: Bílý dům / Wikimedia Commons

Zahraniční

KORONAVIRUS: USA promrhaly 50 dnů a nyní hledají obětního beránka

2. února Spojené státy oznámily, že zakazují vstup všem cizincům, kteří navštívili Čínu za posledních 14 dní. V té době bylo v USA známo pouze 10 potvrzených případů infekce. Uplynulo 50 dnů a v USA již existuje více než 35 tisíc případů.

USA promrhaly 50 dnů

“USA promrhaly čas, který Čína pro světovou společnost vyhrála,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Geng Shuang v reakci na obvinění Číny ze strany USA za údajné rozšíření koronaviru ve světě. „Nyní se USA snaží hanobit ostatní, předávají vinu na druhé a hledají obětního beránka. Takové činy jsou nemorální, nezodpovědné a nijak nepomáhají v boji proti šíření epidemie,“ zdůraznil čínský diplomat. Připomeňme, že prezident Spojených států Donald Trump dříve obvinil čínské orgány z toho, že na onemocnění zareagovaly údajně pozdě a neinformovaly svět o epidemii včas.

Covid-19

Čínské úřady informovaly již  31. prosince 2019 Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) o případech neznámé pneumonie ve Wu-chanu v centrální části země (provincie Chu-pej). Odborníci zjistili původce choroby – nový typ koronaviru. WHO uznala epidemii za mimořádnou situaci mezinárodního významu a dala chorobě oficiální označení Covid-19. Dne 11. března pak generální ředitel WHO informoval o vyhlášení pandemie Covid-19. Nemocí se nakazilo na světě již přes 345 tisíc lidí, zemřelo necelých 15 tisíc a uzdravilo se přes 99 500 osob. Co se týče Spojených států, ty hlásí momentálně přes 35 tisíc potvrzených případů a 458 úmrtí.

Rudolf Hruboň