Ilustrační foto: Profil Jana Hamáčka na sociální síti

Ilustrační foto: Profil Jana Hamáčka na sociální síti

Zahraniční

KORONAVIRUS: Spojené státy skupují roušky v Číně

Spojené státy začaly hromadně skupovat roušky v Číně. Americké nákupy v „Říši středu“ jsou natolik masivní, že jejich speciály zablokovaly všechny letištní sloty, tedy místa či časy pro možnost přistávat s letadly. Na Twitteru to uvedl šéf česko-čínské komory Jaroslav Tvrdík.

Spojené státy se staly novým centrem COVID-19

USA zaznamenaly v posledních týdnech rychlý nárůst infikovaných. Ani zde není dostatek potřebného zdravotnického materiálu, který se snaží doplnit v Číně. „Dnes Američani dorazili do Číny a vyblokovali všechny letecký sloty, co jen jdou. Od zítřka začínaj lítat jejich vládní speciály. Vše platí cash,“ napsal Tvrdík.

Takto masivní nákup se může dotknout dalších zemí, jež chtějí získat deficitní zdravotnický materiál v Číně. Podle Tvrdíka však Česká republika díky včasné akci zajistila dodávky na několik týdnů dopředu. „9 letů China Eastern týdně po následujících 6 týdnů jsou pod smlouvami a nedotknutelné,“ upřesnil Tvrdík a dodal: „Česko již oproti tomu jede naplno. V pondělí 30. 3. 2020 najdete dva Ruslany v Šen-čenu (ukrajinsky a rusky) a dvě letadla China Eastern v Šanghaji (dopravní a cargo special). Jestli tohle vyjde, pak již zvládneme všechno. Ale věřím, že závod o čas vyhráváme a bude vše potřebné.“

Rudolf Hruboň