Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

KORONAVIRUS se v Chorvatsku šíří jako oheň v prérii, říká epidemiolog

Chorvatský epidemiolog a ředitel Institutu veřejného zdraví Miroslav Venus si dělá starosti s koronavirem šířícím se v jeho zemi. A to přesto, že po rekordních pátečních číslech přišel víkendový útlum. Uvádí se to v článku na serveru Seznam zprávy (viz ZDE).

Málo odborníků

Chorvatsko se potýká s nízkým počtem epidemiologů a dalších odborníků. Podle serveru Večernji list jich je v zemi celkem pouze 120, v některých regionech dokonce pracují pouze dva epidemiologové, v případě nemoci nebo dovolené jednoho z nich tak ten druhý musí být k dispozici 24 hodin denně. Na chorvatských televizích totiž celý den „běží“ ve spodní liště telefonní čísla chorvatských epidemiologů, kteří se teď cítí zahlceni.

Páteční rekord

Chorvatsko ohlásilo za pátek rekordní počet 140 nakažených. V sobotu Chorvatsko vykázalo 50 a v neděli 53 pozitivních testů. Aktuálně země eviduje 1088 aktivních případů. Krizový štáb kvůli rekordu z minulého týdne rozhodl o návratu některých preventivních opatření. Od pondělí jsou znovu povinné roušky v obchodech, a to pro zaměstnance i zákazníky. Roušky budou povinné také pro personál v pohostinství. Už několik týdnů platí povinnost mít zakrytá ústa a nos v hromadné dopravě.

Rudolf Hruboň