Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

KORONAVIRUS: Newyorské nemocnice se potýkají s přívalem nemocných

Pohotovosti přeplněné pacienty, které sužují neustálé záchvaty kašle. Postele vmáčknuté kdekoli, kde je kousek místa. Přepracovaní, nevyspalí doktoři a sestry. Taková je realita uvnitř newyorských nemocnic, které se staly ohniskem koronavirové krize, napsala agentura AP.

Zdravotní infrastruktura kolabuje

Doktoři a sestry dostávají na příděl jednu obličejovou masku denně a ničí je starost o tenčící se počet dostupných plicních ventilátorů. Nemocnice vypadají jako uprostřed válečné zóny, uvádí AP. V New Yorku přibývá nakažených pětkrát rychleji než ve zbytku země a zdravotníci se vystavují riziku ve snaze zastavit vlnu nemoci, která každým dnem nabývá na síle. Čelí přitom nedostatku potřebného vybavení, místo něhož se jim dostává jen zatím nesplněných slibů federální vlády. Pacienti se nejprve objevovali jen s mírnými symptomy sahajícími od rýmy po slabou horečku a strachem, že se nakazili koronavirem. To se minulý týden obrátilo a nyní do nemocnic proudí mnohem nemocnější pacienti, kteří potřebují intenzivní péči.

Zopakuje se italský scénář?

„Ještě před týdnem byla představa, že bychom mohli napodobit Itálii, dost absurdní. Dneska už ne,“ uvedl hlavní chirurg Kolumbijské univerzity doktor Craig Smith. Nezpomalujeme to. A samo se to zrychluje,“ řekl guvernér Andrew Cuomo, který předpověděl, že stát může být jen dva týdny od krize, kdy JIP bude potřebovat 40 tisíc lidí. Takový příval by ale zahltil nemocnice, které nyní mají v celém státě jen 3000 lůžek na jednotkách intenzivní péče. Guvernéra popudila poznámka prezidenta Donalda Trumpa, že by Američané měli být připravení se v řádu týdnů vrátit do práce v zájmu ekonomiky. Tím by ale v zásadě obětovali životy starších a nejzranitelnějších obyvatel, řekl Cuomo.

New York nejvíce postižený

Podle úterní bilance bylo ve městě New York diagnostikováno s nákazou koronavirem téměř 14 800 lidí a více než 2800 z nich muselo být hospitalizováno – z toho více než 600 na jednotkách intenzivní péče (JIP). Na město New York připadá více než polovina všech případů zjištěných ve státě New York, který je v USA nejvíce postižený koronavirem. Celkový počet obětí v New Yorku stoupl na 192 a oficiální činitelé, guvernérem počínaje, varovali, že bude hůř, než začne být lépe.

Rudolf Hruboň