Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

KORONAVIRUS: Němci na hranicích ZABAVILI zdravotnický materiál pro ČR

Na případ upozornil europoslanec Ivan David na svém facebookovém profilu. „Zásilka byla předem zaplacena a mířila do středočeských nemocnic. Nemocnice musí kvůli tomu omezit zdravotní péči, napsal doslova. Uvádí se to v článku na serveru iPrima.cz (viz ZDE).

Němci zabavují na hranicích náš již zaplacený zdravotnický materiálNěmecká policie včera na hranicích s ČR zabavila…

Zveřejnil(a) MUDr. Ivan David dne Pondělí 16. března 2020

Zabavenou zásilku potvrdila středočeská hejtmanka

Informaci o zabaveném materiálu potvrdila i hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Zásilku zadrženou na německých hranicích objednala Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově u Prahy. Podle hejtmanství se jednalo o 400 tisíc kusů roušek a 8 tisíc respirátorů. „Zdravotnický materiál se měl rozdělit mezi nemocnice a záchranku ve Středočeském kraji,“ vysvětlila Jermanová.

Německo postupuje na základě mimořádného opatření

„Toto opatření se týká zboží vyrobeného v Německu nebo v jiném členském státě EU, nebo zboží nacházejícího se ve volném oběhu, které je navrhováno k propuštění do režimu vývozu do třetích zemí, nebo které má být přepravováno do jiného členského státu,” vysvětluje Generální ředitelství cel. O materiál nemocnice pravděpodobně přišla kvůli nevhodně navrženému celnímu režimu, kdy pravděpodobně došlo k jeho propuštění do celního režimu volný oběh už ve Spolkové republice Německo,“ potvrdila na závěr rozhovoru mluvčí Generálního ředitelství cel.

Rudolf Hruboň