Pozornost světa se upíná k jednomu tématu – koronaviru. O nemoci stále víme málo. Nově publikované studie mohou pomoci porozumět tomu, jak se šíří a co od ní čekat. Uvádí se to v článku na serveru Lidovky (viz ZDE).
Může poškodit i mozek
První studie objevuje spojitost mezi nákazou a dysfunkcemi mozku. Odborníci, kteří sledovali od března dlouhodobý průběh nemoci u 509 hospitalizovaných pacientů, zaznamenali, že u třetiny z nich byly pozorovatelné změny ve fungování mozku, pacienti měli „neurologické příznaky“. U části se dokonce projevily dlouhodobé zdravotní problémy po propuštění z nemocnice, uvádí list The New York Times. Dysfunkce mozku se mohou týkat běžných potíží typu problémů se soustředěním či krátkodobou pamětí. Zároveň ale může jít o vážnější neurologické poruchy, jako jsou závratě, zhoršené vědomí, záchvaty, nevědomé stavy podobné kómatu a podobně. Řadu těchto projevů zaznamenali odborníci u třetiny hospitalizovaných.
Na kůži vydrží až 9 hodin
Na polích vědeckého výzkumu došlo v poslední době i k dalším novým zjištěním ohledně COVIDu, informovala agentura Reuters. Japonští vědci například zjistili, že virus SARS-CoV-2 vydrží za ideálních podmínek na lidské kůži více než devět hodin. Pro srovnání, chřipkový virus typu A vydrží na pokožce méně než dvě hodiny. Oba viry byly zneškodněny dezinfekcí s minimálně 80-procentním obsahem alkoholu za 15 vteřin. Vědecké studie prokázaly, že nový koronavirus se přenáší majoritně prostřednictvím aerosolů a kapének. Autoři tohoto výzkumu publikovaného v časopise Clinical Infectious Diseases uzavírají své sdělení tím, že správná hygiena brání šíření nákazy.
Problémy se spánkem
Finští badatelé zjistili, že lidé trpící syndromem obstrukční spánkové apnoe, který se v noci projevuje chrápáním a zástavami dechu a přes den zvýšenou spavostí a mikrospánky, měli pětkrát vyšší šanci projít si těžkým průběhem COVIDu. Syndrom je často spojován s dalšími zdravotními problémy, jako je obezita, vysoký krevní tlak, srdeční choroby či cukrovka, což jsou další nemoci, které zvyšují zdravotní rizika při infekci virem SARS-CoV-2. Mezi rizikové faktory pro rozvoj onemocnění patří nadváha, konzumace nadměrného množství potravy před spaním, příjem alkoholu před spaním kouření, užívání hypnotik, nepravidelný spánek, mužské pohlaví a rodinný výskyt.
Zpracoval Rudolf Hruboň