Tisková konference štábu prezidenta Trumpa; Foto: Bílý dům / Wikimedia Commons

Tisková konference štábu prezidenta Trumpa; Foto: Bílý dům / Wikimedia Commons

Zahraniční

KORONAVIRUS: Mít nejvíc nakažených je vyznamenání, blouzní Trump

Americký prezident Donald Trump řekl novinářům, že pro Spojené státy je vyznamenáním mít nejvíce případů nakažených nemocí COVID-19. Podle něj to prý znamená, že Spojené státy provádějí zdaleka nejvíce testů.

Už přes 1,5 milionu nakažených

„Víte, když říkáte, že vedeme v počtu případů, tak je to proto, že testujeme více než kdokoli jiný,“ řekl Trump novinářům. Dodal, že se dívá na počty „s jistým respektem jako na dobrou věc, protože to značí, že jejich testování je mnohem lepší“„Takže se na to dívám jako na vyznamenání,“ pokračoval Trump. Skutečně je to vyznamenání. Je to velká pocta pro testování a veškeré práci, kterou odvedlo mnoho profesionálů,“ doplnil prezident, který přitom v minulosti význam testování zpochybňoval. Ve Spojených státech se přitom potvrdilo už přes 1,5 milionu případů nákazy novým koronavirem. Následuje Rusko s téměř třemi sty tisíci. Spojené státy také evidují nejvíc úmrtí mezi nakaženými, jichž je 91 921. Druhá je Velká Británie s 35 442 oběťmi, podotkl list The Guardian.

USA jsou v testování až na 22. místě

Prezident také prohlásil, že bude zřejmě opět zvolen, protože pro něj je Amerika prý na prvním místě. Ve skutečnosti sice Spojené státy provedly nominálně nejvíce testů na světě, ale ne na počet obyvatel. Na tisíc obyvatel tam připadá 35,75 testu, což znamená, že Spojené státy zaujímají 22. místo v žebříčku. Jsou tak až za málo početným Islandem se 167 testy na 1000 obyvatel a Bahrajnem se 146, ale také za Dánskem se 69 testovanými. Američany v počtu testovaných na 1000 obyvatel překonává také nemocí silně zasažená Itálie s 51 testy, ale také Rusko s padesátkou testovaných z tisíce a rovněž zmíněné Německo s 37,57 testovaných, plyne z tabulky serveru Our World In Data k 18. květnu. V České republice je to 34 otestovaných z tisíce.

Rudolf Hruboň