Ilustrační foto: 	Mohsen Atayi / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Mohsen Atayi / Wikimedia Commons

Zahraniční

KORONAVIRUS: Miliony lidí v USA si nemohou dovolit léčbu, nemají zdravotní pojištění

Americká administrativa musí řešit v souvislosti s epidemií koronavirové nákazy závažný problém – miliony Američanů nemají zdravotní pojištění a nemohou si dovolit se léčit. Uvádí se to v článku novin Los Angeles Times (viz ZDE).

Miliony lidí bez pojištění

„Jednou z cest, jak zabránit masivnímu šíření viru, je zajistit, aby všichni lidé měli přístup ke zdravotní péči tak rychle, jak jen to půjde,“ napsali pro deník Los Angeles Times Sarah Collinsová a David Blumenthal z nadace Commonwealth Fund. V současnosti je totiž v USA na třicet milionů nepojištěných lidí a dalších 44 milionů nemá dostačující pojištění, které by pokrylo léčbu koronaviru. Vláda prezidenta Trumpa tak musela tento týden přikročit k opatřením, která doposud odmítala.

Pomoc chudým pacientům

„V minulých dnech jsem se setkal se zástupci pojišťoven, kteří odsouhlasili, že nebudou po pojištěných požadovat další příplatky za léčbu koronaviru a rozšíří pojištění i na tuto nemoc, abychom předešli překvapivým výdajům,“ sdělil v projevu k národu prezident Trump. Nijak však nezmínil, jak to bude s těmi, kteří pojištění nemají. Podle odborníků by se vláda o tyto lidi mohla postarat rozšířením programu Medicaid. Tento federální program vznikl v 80. letech, aby stát pomohl chudým rodinám se splácením léčebných výloh. Zda tak Trumpova administrativa učiní, není zatím jasné.

Miliony zaměstnanců bez nemocenské

Další problém, se kterým se současná vláda musí potýkat, je fakt, že miliony Američanů nemají v pracovních smlouvách zajištěnu nemocenskou – pokud nebudou moci kvůli koronaviru pracovat, nikdo jim peníze nedá. A tak hrozí, že tisíce taxikářů, řidičů Uberu, pokladních, číšníků atd. půjdou do práce i přes nebezpečí, že se nakazí, nebo hůř, že nakažení půjdou pracovat a virus dále rozšíří. Prezident Trump chce údajně řešit i tuto situaci. „Abych zajistil, že pracující Američané mohou zůstat doma, aniž by pocítili finanční potíže, brzy představím bezprecedentní akci, abych jim zajistil finanční úlevu,“ uvedl prezident. Jaké akce podnikne ale nespecifikoval.

Rudolf Hruboň