Ilustrační foto: A1C Jordan Castelan / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: A1C Jordan Castelan / Wikimedia Commons

Zahraniční

KORONAVIRUS: Mezi americkými vojáky v Evropě je již 35 nakažených

Již 35 případů nákazy novým koronavirem bylo zjištěno u amerických vojáků, kteří jsou rozmístěni v Evropě. Informoval o tom velitel Evropského velitelství Ozbrojených sil USA (USEUCOM) generál Tod Wolters.

2600 vojáků míří do karantény

Během pátečního brífinku generál Wolters uvedl, že momentálně se v Evropě nachází kolem 72 tisíc amerických vojáků, z nich 35 bylo nakaženo novým koronavirem. Generál však nesdělil, v jaké konkrétní zemi k tomu došlo. Kvůli incidentu míří do karantény 2 600 amerických vojáků. V Pentagonu podotkli, že to ale neznamená, že všichni mají koronavirus a jde pouze o preventivní opatření. Avšak detaily toho, jak se takový počet vojáků plánuje izolovat, neposkytli. „Připravujeme se na nejhorší scénáře s ohledem na možné šíření nákazy. Během několika měsíců jsme podnikali preventivní opatření,“ uvedl Wolters.

Vojenská cvičení byla omezena

Kvůli pandemii byla Severoatlantická aliance nucena omezit největší vojenská cvičení v Evropě za posledních 25 let, a to Defender Europe 2020. Spojené státy ze své strany pozastavily přesun jednotek a začaly je vracet zpátky. Několik doprovodných cvičení bylo zcela zrušeno. Podle Wolterse byla cvičení Defender Europe 2020 splněna jen na 45 % a místo plánovaných 17 tisíc amerických vojáků se do Evropy dostalo pouze 5-6 tisíc.

Rudolf Hruboň