Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

KORONAVIRUS: Kvůli přívalu nemocných hrozí omezení zdravotní péče

Pacientů s COVIDem-19 v nemocnicích přibývá denně po desítkách. Některé nemocnice se už připravují na to, že kvůli nárůstu nemocných omezí plánované zákroky. Navíc jim může chybět personál. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Naplnění kapacit v Praze

Pokud by nemocní přibývali stejným tempem ještě několik týdnů, ventilátory by mohly dojít. To řekl na neveřejném jednání ministr zdravotnictví Roman Prymula poslancům zdravotnického výboru. Prymula varoval před naplněním kapacit v Praze, kde ve středu přibylo rekordních 601 nakažených a kde jich je nyní už 5000. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je k dispozici celkem 22 872 lůžek s možností dodávat pacientovi kyslík. Pro pacienty s COVIDem je vyhrazeno 979 z nich.

Naplněnost speciálních lůžek

Minulý týden byla celorepublikově volná třetina standardních lůžek s kyslíkem a polovina umělých plicních ventilací. Jenže od té doby vzrostl počet hospitalizovaných ze 413 o polovinu a počet těžce nemocných z 93 rovněž o polovinu. Podle Prymuly se naplněnost speciálních lůžek blíží limitu, ale zatím kapacita stačí. „Horší jsou kapacity lůžek s ventilátory. Pokud by trend pokračoval tak, jak je nastartován, ještě několik týdnů, tak se dostaneme do problémů,“ uvedl. Rozdělení na lůžka COVIDová a neCOVIDová podle něj bude zrušeno a přijímají se kroky, aby kapacita stačila.

Může chybět personál

Vzhledem k tomu, že roste počet nakažených zdravotníků, může se stát, že lůžka budou, ale dojde personál. Specializovaná lůžka totiž nemůže obsluhovat jakýkoliv zdravotník, ale jen ten příslušně vyškolený. Právě to české nemocnice v tuto chvíli trápí víc než nedostatek míst. „Bude potřeba zapojení mediků a poučených laiků do nějakých činností. Laici by pomáhali s úkony, které nevyžadují medicínské vzdělání,“ řekl Prymula. Medici pomáhali i na jaře.

„Další dva dny rozhodnou“

Šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek řekl, že další dva dny rozhodnou. „Zatím to vypadá, že se vývoj daří, snad i novými opatřeními, brzdit,“ uvedl. Optimistická predikce podle něj počítala s 30 tisíci nově pozitivně testovanými za září, pesimistická se 70 tisíci. Optimistická hranice byla už překonaná, do 23. září přibylo 30 845 nakažených. Zásadní je podle Duška snížit podíl nakažených v celkovém počtu testů.

Zpracoval Rudolf Hruboň