Ilustrační foto: Sébastien Bertrand / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Sébastien Bertrand / Wikimedia Commons

Společnost

KORONAVIRUS: Evropská unie v rozkladu

Členské státy EU čelící existenciální hrozbě se instinktivně vracejí k prosazování svých národních zájmů a vůbec se nesnaží pandemii Covidu-19 čelit společně. Uvádí se to v komentáři Gatestone Institutu (viz ZDE).

Rozpadají se základní pilíře EU

V souvislosti s pandemií koronaviru v Evropě – kde byla nemoc COVID-19 diagnostikována již u více než 250 000 lidí a 15 000 lidí již na tuto nemoc zemřelo – se postupně rozpadají základní pilíře Evropské unie. Po letech kritiky amerického prezidenta Donalda J. Trumpa za jeho politiku “America First” se evropští lídři vracejí k tomu samému nacionalismu, o kterém vždy veřejně tvrdili, že jím pohrdají. Od okamžiku kdy se Evropané zaměřili na hrozbu koronaviru, projevili zoufale málo té své velkorysé multilaterální solidarity, která byla po celá desetiletí vyhlašována po celém světě jako základ evropské jednoty. V posledních týdnech uzavřely členské státy EU své hranice, zakázaly vývoz nezbytného zdravotnického materiálu a odmítly poskytnout ostatním zemím humanitární pomoc. Evropská centrální banka, garant evropské jednotné měny, se zachovala s opovržením ke třetí největší ekonomice eurozóny – Itálii – v okamžiku její nejvyšší nouze. Itálie a Španělsko – členské země EU, které jsou touto pandemií nejvíce postiženy – byly ponechány ostatními členskými státy bez pomoci, aby se postaraly samy o sebe.

Přitažlivost Evropské unie mizí

Evropská unie formovaná po dobu sedmi desetiletí se nám nyní v posledních týdnech doslova rozpadá před očima. Až pandemie koronaviru přejde a zvířený prach se usadí, budou instituce EU téměř jistě nadále fungovat jako dříve. Do evropského projektu bylo investováno příliš mnoho politického a ekonomického kapitálu, aby se evropské elity mohly chovat jinak. Přitažlivost EU jako postnárodního modelu je však pryč jak pro Evropany, tak i pro zbytek světa. Mezitím v Itálii celostátní průzkum veřejného mínění zveřejněný 18. března 2020 zjistil, že 88 % Italů je přesvědčeno, že EU jejich zemi nepomáhá. Pouze 4 % dotázaných si myslela opak a 8 % respondentů nemělo názor. Více než dvě třetiny (67 %) Italů uvedlo, že se domnívají, že být součástí Evropské unie je pro jejich zemi nevýhodné.

Redakčně upravil Rudolf Hruboň