Ilustrační foto: Bratislavský samosprávny kraj / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Bratislavský samosprávny kraj / Wikimedia Commons

Domácí

KORONAVIRUS: Česko se v počtu nakažených vrátilo na listopadové hodnoty

Nárůst počtu potvrzených případů nemoci COVID-19 i podíl pozitivních testů v Česku byly v pátek nejvyšší přibližně od poloviny listopadu. Přibylo 8800 nakažených, což bylo o zhruba o 2600 více než předchozí pátek a nejvíce za den od 11. listopadu.

Rizikový stupeň PES na 5. stupni

Rizikový index protiepidemického systému v Česku se dále drží na nejvyšším, pátém stupni. V sobotu se drží PES stejně jako v pátek na 76 bodech ze sta, což je spodní hranice pátého stupně pohotovosti. Index rizika PES na úrovni pátého stupně mají téměř všechny kraje v zemi. V Plzeňském a Karlovarském kraji vystoupal rizikový index až na 86 bodů. Pouze ve čtyřech regionech je index zatím ještě na čtvrtém stupni. Nejníže je nadále v Praze, kde činí 64 bodů.

Roste také reprodukční číslo

Počty nakažených i podíl případů na počtu testů se na přelomu října a listopadu dostaly na rekordní úroveň. Denně tehdy bylo až přes 15 000 nově nakažených a podíl pozitivně testovaných se dostal nad 38 procent. Poté začal nárůst počtu nakažených zpomalovat, ale v poslední době šíření nemoci opět zrychluje. Tzv. reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného a podílí se na výpočtu indexu rizika, vzrostlo ze zhruba 1,22 na 1,27.

Rudolf Hruboň