Předseda vlády Andrej Babiš (ANO); Foto: Akademie věd ČR / Wikimedia Commons

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO); Foto: Akademie věd ČR / Wikimedia Commons

Domácí

KORONAVIRUS: Babiš se sešel s Vojtěchem kvůli růstu počtu nakažených

Premiér Andrej Babiš není spokojen s tím, jak se v Česku vyvíjí situace s nákazou koronavirem. Ještě ve středu večer se proto sešel s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). Podle Babiše musí stát jednat rychleji.

Musíme jednat rychleji

„Dnes o tom budu s ministrem mluvit, protože se mi nelíbí, jak se to teď vyvíjí. Budeme muset asi konat rychle,” řekl odpoledne během předávání Cen Bezpečnostní rady státu. Později dodal, že Česko očekávalo po rozvolnění opatření nárůst potvrzených případů nákazy. „Ale nesmíme se dostat do situace, jak to skončilo v Izraeli, kde mají 2000 nakažených denně, musíme rychle konat.” 

Epidemiologové nárůst zkontrolují

Ministr Vojtěch uvedl, že nechá udělat audit čísel aktuálně nakažených. „Vnímáme to, že nárůsty tady jsou, proto chci, aby se epidemiologové vyjádřili k tomu, jestli je na místě zavést nějaká opatření,” dodal ministr. Stanovisko odborníků v pondělí předloží vládě. Pode něj nejde o druhou vlnu, protože ohniska jsou na několika místech, jiná jsou zcela bez nákazy. Za ohniska označil Prahu, Moravskoslezský kraj nebo Uherské Hradiště.

Ve hře je opětovné zavedení roušek

Ministr Vojtěch podle vývoje epidemiologické situace do pátku zváží zavedení preventivních celostátních opatření proti šíření koronaviru. Řekl to po středečním večerním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Opatření nechtěl specifikovat, nejednalo by se však podle něj o dramatické záležitosti typu zavírání celých ekonomických sektorů a podniků. Nevyloučil, že by mohlo jít o povinné roušky ve vnitřních prostorech.

Rudolf Hruboň