Předseda vlády Andrej Babiš (ANO); Foto: Akademie věd ČR / Wikimedia Commons

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO); Foto: Akademie věd ČR / Wikimedia Commons

Domácí

KORONAVIRUS: Babiš chce ZKRÁTIT KARANTÉNU na 10 dní

Premiér a lídr ANO Andrej Babiš je pro to, aby se povinná karanténa zkrátila ze dvou týdnů na deset dní. Jak prohlásil, konečné slovo bude na expertech, případnou změnu s nimi chce probrat při jednání Rady vlády pro zdravotní rizika v pondělí.

Epidemiologové souhlasí

Se zkrácením izolace na deset dní souhlasí i epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula nebo hlavní hygienička Jarmila Rážová. „Za sebe musím jako laik říct, že to je dobrý nápad, a podporuji jej. Musíme dělat všechno pro to, abychom se vrátili do normálu. Je třeba sledovat působení viru, počet hospitalizovaných, jací lidé bohužel zemřeli, a z toho vycházet. V pondělí jsem svolal radu pro zdravotní hrozby, kde to bude jeden z bodů programu,“ uvedl Babiš.

Kratší v Norsku, Rakousku či USA

Epidemiolog Prymula prohlásil, že je velký tlak na to, aby se karanténa zkrátila. „V zahraničí s tím mají zkušenosti. Např. ve Spojených státech se to u bezpříznakových lidí ukazuje jako dostatečné, protože poté se ten virus dokáže šířit pouze raritně,“ uvedl Prymula. Desetidenní karanténa je v Rakousku, Švýcarsku či Norsku. V Česku platí povinnost při nákaze koronavirem zůstat 14 dní v karanténě. Pokud pacient nemá příznaky, může karanténu ukončit. Podle expertů totiž virus přestává být po deseti dnech infekční, ačkoli jej člověk stále má v těle.

Zdroj: Novinky.cz

Zpracoval Rudolf Hruboň