Přeprava pacientů v biologickém kontejneru; Foto: Italské letectvo / Wikimedia Commons

Přeprava pacientů v biologickém kontejneru; Foto: Italské letectvo / Wikimedia Commons

Zahraniční

KORONAVIROVÁ KRIZE v zahraničí se stále zhoršuje. Itálii opět hrozí kolaps

Itálie se stala v pořadí už třetí zemí Evropské unie, kde celkový počet nakažených přesáhl hranici jednoho milionu. Jen během středy tam na COVID-19 zemřelo 623 lidí, což je nejvíc od začátku dubna. Uvádí se to v článku na serveru TV Nova (viz ZDE).

Nemocnice přestávají nápor zvládat a italská vláda zvažuje zavedení celostátní karantény. V italské Neapoli pacienti s COVIDem-19 čekají v autech a sanitkách v dlouhých řadách na to, až si pro ně na přeplněných odděleních udělají místo. Těm, kteří mají dýchací obtíže, se personál nemocnice snaží poskytnout základní ošetření přímo na parkovištích. Ostatní pacienti navíc čelí vysokému riziku nákazy.

Podobně na tom začínají být i nemocnice v Německu. Částečný lockdown v zemi začal platit začátkem listopadu, počet nakažených ale stále stoupá. Za čtvrtek v zemi přibylo přibližně 22 tisíc nakažených a epidemiologové varují, že situace je vážná. “Ta čísla jsou znepokojivě vysoká, a to jsme ještě nedosáhli vrcholu. Naše COVIDové oddělení je plně obsazené,“ řekl Hans Weigeldt, komisař sledující vývoj pandemie na klinice v Berlíně.

Počty nakažených rostou i na Ukrajině, která zavádí plošnou karanténu. O víkendu tam zůstanou otevřené jen obchody s potravinami, banky nebo lékárny. Pozitivní test na koronavirus měl v pondělí i prezident Volodymyr Zelenskyj. “Cítím se dobře a beru spoustu vitamínů. Slibuji, že zůstanu v izolaci, nadále ale budu pracovat. Překonám COVID-19 stejně jako většina lidí. Vše bude v pořádku,“ uvedl Zelenskyj.

Zpracoval Rudolf Hruboň