Kontroverzní soudkyně Helena Králová; Foto: repro Česká televize

Kontroverzní soudkyně Helena Králová; Foto: repro Česká televize

Domácí

Kontroverzní soudkyně NEPOTRESTALA POLICISTU, který zmrzačil mladou ženu

Soudkyně Helena Králová vynesla další kontroverzní rozhodnutí v případu policisty Petra Suranovského, který srazil autem mladou ženu, když jej odmítla potrestat. Uvádí se to v článku na serveru Aktuálně.cz (viz ZDE).

Nezodpovědný policista

Nehoda se stala 29. října 2017 po půlnoci v Havlíčkově ulici v Praze. Policista jel s kolegou k zásahu na Žižkov. Vjel na tramvajový pás, nezapnul ale maják ani zvukovou výstrahu. Tehdy dvaadvacetiletá dívka chtěla přejít přes koleje a když sestoupila z nástupního ostrůvku, Suranovský ji srazil. Mladá žena skončila s pohmožděním mozku, poškozením dalších důležitých orgánů a zlomeninami v nemocnici. Podle její zmocněnkyně budou následky zřejmě trvalé.

Nepochopitelný rozsudek

Soudkyně Helena Králová policistu dokonce loni nepravomocně zprostila obžaloby, její verdikt ale zrušil odvolací pražský městský soud. V úterý uvedla, že na základě usnesení odvolacího senátu musela uznat Suranovského vinným. “Není třeba ukládat žádný trest. Postačilo projednání celé věci před soudem,” prohlásila soudkyně. Dodala, že policista nehody lituje, doznal se k ní a doposud nebyl trestán. Mladá žena a pojišťovna žádali u soudu po policistovi náhradu škody. Všeobecná zdravotní pojišťovna vyčíslila náklady na dosavadní léčbu dívky na 1,5 milionu korun. Soudkyně je odkázala na civilní řízení. Zmocněnkyně se na místě odvolala.

Nechvalně známá z případu Jany Nečasové

Soudkyně Helena Králová, před rokem 1989 členka KSČ, je nechvalně známá svými osvobozujícími rozsudky např. v případě Jany Nečasové nebo tunelování Čepra. Kvůli opakovanému nerespektování rozsudků nadřízených soudů byla nakonec z případu Jany Nečasové odvolána a nahrazena jinou soudkyní. Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán na ni dokonce podal kárnou žalobu a hrozila jí ztráta taláru. Bohužel, Nejvyšší správní soud jí žaloby zprostil a jediným postihem bylo 15% snížení jejího platu po dobu jednoho roku.

Rudolf Hruboň