Bývalý ministr dopravy za ODS a kontroverzní podnikatel Aleš Řebíček; Reprofoto: YouTube.com

Bývalý ministr dopravy za ODS a kontroverzní podnikatel Aleš Řebíček; Reprofoto: YouTube.com

Domácí

KONTROVERZE: Vojtěchu Filipovi (KSČM) radí bývalý kontroverzní ministr Aleš Řebíček (ODS)

Kdysi ho provázely skandály v politice i podnikání. Teď dává rady a doporučení předsedovi komunistické strany. Bývalý ministr dopravy za ODS či majitel fotbalové Slavie Aleš Řebíček je dlouhodobě v úzkém kontaktu s šéfem KSČM Vojtěchem Filipem. Uvedly to před časem některá média (např. viz ZDE nebo ZDE).

Filip reagoval podrážděně

Vojtěch Filip nejprve na otázku, zda komunikuje s Alešem Řebíčkem, odpověděl: „Já snad nemohu mluvit s lidmi, nebo co?“ Jakmile ale další dotaz směřoval k tomu, zda je bývalý ministr za ODS jeho poradcem, nebo na jaké bázi jejich komunikace probíhá, reagoval podrážděně. „Vy jste se zbláznil? Vy neumíte číst na webu? Tam máte mé poradce,“ řekl pouze. Další otázky už ponechal bez odpovědi. Sám Řebíček nezvedal telefon a nereagoval na textové zprávy.

Spolupráce není jednorázová

Spolupráce Řebíčka s Filipem přitom zjevně není jednorázová, nahodilá věc. Už v době první menšinové vlády Andreje Babiše se na Ředitelství silnic a dálnic zabývali čtyřstránkovým dokumentem nazvaným „Současné úkoly ministerstva dopravy a jejich plnění“. V něm byly v bodech rozepsány dlouhodobé úkoly ministerstva a „z toho plynoucí nezbytná opatření“, či „personální zajištění činnosti ministerstva a podřízených organizací“. Pod materiálem s datem 6. února 2018 stojí dvě jména: Ing. Aleš Řebíček a Ing. Emanuel Šíp. “Dostal se ke mně materiál, který je panem Řebíčkem podepsán, a vyplývá z něj, že byl pro potřeby KSČM,“ sdělil současný ministr dopravy Dan Ťok.

Kontroverzní podnikatel

Aleš Řebíček v srpnu 1992 spoluzakládal Viamont. Svůj třetinový podíl oficiálně prodal v roce 2006 před nástupem na ministerstvo dopravy za minimálně 345 milionů korun. Jenže právě v době jeho tříletého ministrování se Viamontu začalo nebývale dařit. Získával velké zakázky a měl i rekordní stamilionové zisky. V lednu 2009 Řebíček ve vládě skončil. Důvěryhodné zdroje z okolí premiéra Mirka Topolánka tehdy tvrdily, že ministr se svým náměstkem Jiřím Hodačem „řádili tak, až už to přestalo být únosné“.

-rh-