Studenti univerzity Bena Guriona v Negevu; Foto: David Saranga / Wikimedia Commons

Studenti univerzity Bena Guriona v Negevu; Foto: David Saranga / Wikimedia Commons

Zahraniční

KONEC LOCKDOWNU V IZRAELI: Návrat k normálnímu životu nebude jednoduchý

V Izraeli přibývají už jen stovky nakažených koronavirem denně. Podzimní uzávěra, už druhá, kterou židovský stát letos zažil, zřejmě zafungovala. Tlak na zdravotnický systém opadá, stejně jako počty obětí. Uvádí se to v článku na webu ČT24 (viz ZDE).

Těžký návrat k normálu

Od sklonku září se Izraelci směli vzdalovat jen kilometr od svého domu. Na ulicích i dálnicích vyrostla policejní kontrolní stanoviště. Zatímco koncem září přibývalo v průměru přes šest tisíc nakažených denně, dnes se jejich počty pohybují pod tisícovkou. Klesají i počty těžce nemocných a zemřelých. Před izraelskou vládou nicméně stojí těžký úkol vrátit život v zemi k normálu a zároveň se vyhnout další vlně epidemie.

Jak zabránit další vlně?

Kabinet se však musí popasovat i s nelehkým úkolem. Jak jinak a lépe uvolnit zákazy a příkazy, aby po druhé vlně nepřišla ta třetí. V hustě zalidněné zemi to nebude jednoduché. Hned v okamžiku uvolnění opatření začaly do Jeruzaléma proudit stovky a tisíce lidí. Velká debata se vede také ohledně otevření škol. Ministři ani odborníci se neshodnou, zda budou opět zdrojem šíření nákazy, nebo zda jsou horší ekonomické a psychologické dopady jejich uzávěry.

Zpracoval Rudolf Hruboň