Ilustrační foto: AVIA Motors s.r.o.

Ilustrační foto: AVIA Motors s.r.o.

Domácí

KONEC LEGENDY: Avia už nebude vyrábět nákladní auta

Výrobní závod Avia v Přelouči na Pardubicku oznámil, že firma po 74 letech ukončuje výrobu nákladních aut. Nejdříve šlo o velké plány modernizace výroby, pak o přechod na nákladní elektromobily, nyní se jedná o definitivní konec. Uvádí se to v článku na serveru iHNED (viz ZDE).

Výrobu zabily emise

Velkým problémem se ukázala přísná emisní legislativa, která si žádala drahý vývoj i homologaci, a to vše při nejistých prodejích a konkurenci, která dokázala v konečném důsledku prodávat za nižší ceny. Nyní se automobilka se stoletou historií soustředí pouze na servisní služby„Samotná automobilka Avia má v tuto chvíli desítku zaměstnanců, ale část pracovníků přešla do sesterské společnosti Truck Service Group, která se na zajišťování služeb pro uživatele vozidel Avia podílí,“ poskytl informace Právu mluvčí skupiny Czechoslovak Group, která je majitelem přeloučské automobilky, Andrej Čírtek.

Projekt na elektromobily byl zmražen

Čírtek dodal, že několik měsíců byl připravován projekt nákladních vozů na elektrický pohon. „Nyní je zmrazen a s anglickým partnerem, který by se na něm podílel, se v současnosti nejedná,“ poznamenal mluvčí skupiny. Na komplikacích podniku se negativně podepsala i koronavirová pandemie. Čírtek rovněž uvedl, že podnik je v současné době soustředěn na obchodování s náhradními díly. Podle slov mluvčího si Avia zachovává zakázkovou výrobní schopnost, která může být v budoucnu využita podle situace na trhu.

Firma s více než 100-letou tradicí

Podnik Avia vznikl v roce 1919, tehdy se jednalo o výrobce letadel. Nákladní auta začala firma vyrábět po válce v roce 1946. V 80. letech dosahovala produkce 19 tisíc aut ročně. Na přelomu tisíciletí však přišel úpadek a v pražských Letňanech se vystřídalo několik majitelů včetně jihokorejského koncernu Daewoo nebo indické společnosti Ashok Leyland. Stoletou historii slavila Avia loni už v rukách průmyslového holdingu Czechoslovak Group, jehož součástí je od roku 2016. O rok později představila dokonce nový model Avia Initia. Teď však produkce vozů končí.

Rudolf Hruboň