Vojtěch Filip, předseda KSČM; Foto: Repro YouTube.com

Vojtěch Filip, předseda KSČM; Foto: Repro YouTube.com

Domácí

KOMUNISTÉ podlehli populismu. Prodloužení nouzového stavu již nepodpoří

Širší vedení KSČM, která dosud ve Sněmovně podporovala menšinovou vládu při žádostech o prodloužení nouzového stavu, v pátek konstatovalo, že žádost vlády o další prodloužení již nepodpoří.

Uražená ješitnost komunistů

Předseda KSČM Vojtěch Filip konstatoval, že vláda prý nebyla schopna připravit opatření tak, aby k nim nepotřebovala nouzový stav, ač na to měla dost času. Omezení podle něj údajně může řešit skrze zákon o ochraně veřejného zdraví. Další nasazení policistů, vojáků, hasičů a příslušníků Celní správy při zvládání epidemie může podle Filipa vláda prý řešit na bázi dobrovolnosti, nikoliv rozkazem. Komunistům ve skutečnosti vadí, že vláda nevyhověla při posledním prodlužování nouzového stavu jejich požadavku na otevření skiareálů a škol. KSČM také žádá, aby o zákazech rozhodovaly krajské hygienické stanice.

Rozhodne se příští týden

Vláda má o prodloužení nouzového stavu jednat příští týden. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) hrozí bez nouzového stavu kolaps zdravotnictví. Pokud ve sněmovně neuspěje, nouzový stav, na který jsou opatření vázána, skončí v neděli 14. února. Hlasovat by o žádosti měli poslanci ve čtvrtek. Babiš v pátek varoval, že neprodloužení nouzového stavu bude znamenat kolaps zdravotnictví a obrovský nárůst úmrtnosti. „Neumím si to představit, že by si někdo vzal na zodpovědnost, aby neprodloužil nouzový stav,” řekl Babiš, podle něhož by nebylo možné nasazení armády.

Podpoří nouzový stav opozice?

V případě, že KSČM odmítne hnutí ANO a ČSSD v hlasování podpořit, bude muset kabinet hledat hlasy u opozice. Podle šéfa poslanců TOP 09 Vlastimila Válka by bylo možné počítat s jeho souhlasem za předpokladu, že by ho ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) přesvědčil, že prodloužení nouzového stavu využije ke zlepšení epidemické situace. Předseda lidovců Marian Jurečka by naopak souhlas podmínil vyššími kompenzacemi podnikatelům. ODS, lidovci a TOP 09 budou o postoji k nouzovému stavu debatovat v pondělí.

Zpracoval Rudolf Hruboň