Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová; Foto: Slavomír Frešo / Wikimedia Commons

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová; Foto: Slavomír Frešo / Wikimedia Commons

Zahraniční

KOMENTÁŘ: Zuzana Čaputová chce poučovat celý svět, o Slovensko se nestará

Slovenští voliči vložili do zvolení Zuzany Čaputové prezidentkou spoustu nadějí. Po měsíci od její inaugurace se ukazuje, že Čaputová se shlédla spíše v zahraniční politice a problémy svých spoluobčanů zatím přehlíží.

Kritizuje kde koho

Čaputová se rozhodla, že začne od začátku svého prezidentského mandátu poučovat jiné země o lidských právech. Způsobila tak ihned diplomatickou roztržku s Čínou, když kritizovala tamější úroveň dodržování lidských práv a určitě nezlepšila vztahy s Maďarskem, když se negativně vyjádřila k jeho současné politice reprezentované hlavně premiérem Viktorem Orbánem. Evidentně se zde projevuje její diplomatická nezkušenost a neprozíravost. Svými výroky se sice zalíbila mainstreamovým médiím, ale do budoucna může Slovensku a jeho pozici ve světě spíše uškodit.

O Slovensko se zatím nezajímá

O co více se Čaputová zajímá a vměšuje do vnitřních záležitostí jiných zemí, o to méně ji prozatím zajímají problémy jejich slovenských spoluobčanů. Jako prezidentka se zatím nevyjádřila k žádnému zásadnímu problému Slovenska a neučinila ani žádné rozhodnutí. Slováci si asi budou muset počkat, než se Čaputová vyjádří ke všem problémům světa. Teprve potom možná přijde na řadu Slovensko. Je zde ale nebezpečí, že se v zahraniční politice nová prezidentka shlédne natolik, že jí bude věnovat většinu svého mandátu a Slováci přijdou nakonec zkrátka.

Rudolf Hruboň