Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN); Foto: Profil V. Rakušana na sociální síti

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN); Foto: Profil V. Rakušana na sociální síti

Domácí

KOMENTÁŘ: Zoufalý Rakušan se bojí, že po něm jde Babiš

Ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan se ocitá, stejně jako jeho hnutí, v posledních měsících v jedné aféře za druhou. Po “kyperském” podnikateli Michalikovi je to hlavně kauza Dozimetr, která rozmetala vedení STAN doslova na kusy.

Hlubuček, Redl a spol.

Vypuknutí korupčního skandálu kolem významných politiků hnutí STAN, kteří se zapletli s organizovaným zločinem toho nejhlubšího kalibru, znamenal pro důvěryhodnost Rakušana a jeho “věrných” velkou ránu. Kauza Dozimetr totiž ukázala na skutečné prorůstání kriminálního prostředí do současné politiky, když byl do té doby významný pražský politik a člen vedení STAN Petr Hlubuček členem organizované kriminální skupiny kolem bývalého blízkého spolupracovníka Radovana Krejčíře, “nesvéprávného” Michala Redla.

Mlejnkovo deja vu

Když už se zdálo, že o kauze Dozimetr přestávají psát mainstreamová média, jinak nakloněná současné vládě, aby tak mohl být skandál potichu zameten pod koberec, vrátila se zoufalému Rakušanovi jako pověstné “deja vu” v podobě Petra Mlejnka, kterého neprozřetelně jmenoval na významný post do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace, jako jedné z tajných služeb. Zjistilo se totiž, že se Mlejnek dlouhodobě a pravidelně stýkal právě s Michalem Redlem, šéfem zločinecké skupiny v kauze Dozimetr.

Od mlžení k protiútoku

Rakušan kritiku jmenování pochybného člověka na tak významný post zprvu odmítal, aby následně přišel s překvapivým tvrzením, že Mlejnek je vlastně “hrdina”, který měl přispět k odhalení kauzy Dozimetr. Oním hrdinským činem měla být rada jednomu ze svědků kauzy, aby šel vypovídat na policii. Nyní dospěl již evidentně paranoidní Rakušan k závěru, že za vším stojí Andrej Babiš a jeho hnutí ANO v touze po návratu k moci, jak napsal ve svém blogu na serveru Aktuálně.cz (viz ZDE).

“Je potřeba zabít mě”

Některé části článku jsou spíše čtením pro psychiatra, jako například tato tvrzení na adresu hnutí ANO: “Tuhle zemi měli v drápech osm let. Prorostli státem a jeho aparátem jako rakovina. Metastázy vlivu nalézáme všude, kam se podíváme. A … v tomhle kontextu je dobré si říct, kdo a proč vlastně vadí. Jasně. Oslabený STAN, který zmizí z vlády a tím se přepíše politické hřiště. Na tahu bude prezident a může začít jeho poslední velká partie na rozloučenou. Aby vypadnul STAN z vlády, je potřeba zabít mě. Zničit, znevěrohodnit. Je v tom něco osobního, to cítím,” uvedl ve svém blogu doslova Rakušan.

Hloupý nebo naivní?

Po těchto slovech, která dokázal údajně zkušený komunální politik, nyní ministr vnitra, napsat, vyvstává otázka, co je pro tuto horší – zda hloupý nebo naivní ministr vnitra. Je to ale jako pověstné rozhodování mezi dvěma zly – jedním větším a jedním menším. Obě jsou ale zla. Rakušan evidentně nedokáže překročit svůj stín lokálního politika a počíná si ve významné funkci ministra vnitra jako “slon v porcelánu”. Každým dalším přešlapem totiž dále snižuje již tak mizivou důvěru lidí v tento post a novou vládu, která chce prý “dělat věci jinak”.

Rudolf Hruboň