Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; Foto: Repro profil V. Zelenského na sociální síti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; Foto: Repro profil V. Zelenského na sociální síti

Zahraniční

KOMENTÁŘ: Zelenskyj se chce vzepřít svým západním protektorům

V souvislosti s dopadem raket do Polska se od začátku vyrojily různé verze toho, odkud byly vystřeleny. Západ měl zpočátku očekávanou tendenci obvinit z incidentu Rusko, ale překvapivě tentokrát rychle z původní verze vycouval a přiznal, že to byla Ukrajina.

Úmysl nebo omyl?

Poměrně rychle přišli čelní představitelé Západu s přiznáním, že faktickou vinu za vystřelení rakety nenese tentokrát nenáviděné Rusko, ale že to byla ukrajinská protivzdušná obrana, která se dopustila “omylu” když cílila na ruské rakety mířící ten den na Ukrajinu. Zda to byl skutečně omyl a nebo pokus o cílenou ukrajinskou provokaci s cílem zatáhnout do konfliktu NATO, se bude prokazovat asi těžko. Ale to, že raketa byla vystřelena z ukrajinského území, je dle přiznání západních politiků “téměř jisté”. Důkazem jsou satelitní sledování dané rakety, či raket, ze strany špionážních vojenských prostředků Spojených států.

Ukrajina nesouhlasí

Jediný, kdo dosud nesouhlasí a trvá na “ruské stopě” je kyjevský režim. Tvrdí, že má důkazy, které ale veřejnosti dosud nepředložil. Do záležitosti se vložila přímo loutková vláda v Kyjevě. Ukrajinský vůdce Volodymyr Zelenskyj dosud poslušně poslouchal své západní protektory. Za to se mu dostávalo neomezené finanční a vojenské pomoci. Jeho sebevědomí ale asi natolik vzrostlo, že poprvé zkouší oponovat jejich názoru. Dokonce nevybíravě požaduje přístup Ukrajinců na místo vyšetřování, asi aby tam mohli umístit “důkazy” toho, že raketa byla údajně vypuštěna z Ruska, jak stále umíněně tvrdí.

Ve hře je pomoc Západu

Zelenského mocenská klika je dosud u moci jen díky mohutné finanční a vojenské pomoci Spojených států a na nich závislých západních zemí. Na Ukrajině dnes již doslova nic nepatří Ukrajincům. Vše, co mají, jim zaplatili západní protektoři. Na to asi Zelenskyj zapomíná, když se ve své aroganci zkouší postavit svým protektorům a zpochybňovat jejich výroky a rozhodnutí, které by měly být pro něj “svaté”. To by se mu nemuselo vyplatit. Západní pomoc není nekonečná a závisí na rozhodnutí správců státních pokladen. V dnešní době je totiž velmi jednoduché najít si jiného “vůdce”, který bude vůči svým “šéfům” poslušnější.

Rudolf Hruboň