Předseda vlády Andrej Babiš (ANO); Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO); Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Domácí

KOMENTÁŘ: Zbrklý ústup od fosilní energetiky by ohrozil naši ekonomiku

“Česko plně podporuje EU v roli tahouna celosvětového boje za snižování emisí skleníkových plynů. Zbrklý ústup od fosilní energetiky by ale ohrozil naši ekonomiku a pracovní místa. To odmítám dopustit,” píše v komentáři pro MF DNES premiér Andrej Babiš (viz ZDE).

Neodmítáme svůj díl odpovědnosti

“Česká republika si uvědomuje svůj díl odpovědnosti za klimatickou změnu. Víme, že se globální teplota stále zvyšuje a není možné se tvářit, že se nic neděje… Chceme, aby Evropská unie byla tahounem celosvětového boje za snižování emisí skleníkových plynů… Není proto férové říkat, jak se o to někteří snaží, že ČR chce klimatické snahy EU blokovat či vetovat. Naopak – vždy jsme se snažili, abychom mohli jednotlivé evropské návrhy a opatření konstruktivně podpořit, pokud jsou v souladu s našimi možnostmi a jsou realistické,” uvedl v úvodu komentáře Andrej Babiš.

Náš zájem v debatě o klimatu

“Pro ČR, coby jednoho z nejvíce průmyslových států vyspělého světa se stále dominantním vlivem fosilních paliv v energetice, byl přitom souhlas s navýšením klimatické ambice vždy složitým rozhodnutím, ke kterému jsme přistoupili vždy až po zvážení všech okolností a zejména poté, co byly vzaty v potaz naše podmínky. O těch jsme už mluvili mnohokrát, připomenu proto jenom ty hlavní, a sice důraz na roli jádra coby nízkoemisního stabilního a bezpečného zdroje, uznání přechodové role plynu, zajištění dostatečných prostředků na financování klimatické tranzice a také nutnost vzít v potaz odlišné počáteční pozice a místní podmínky všech členských států,” pokračuje předseda vlády.

Spekulativní emisní povolenky

“Emisní povolenka, která před rokem stála 18,3 eura, stojí dnes (tedy 21. 5. 2021) již 52,17 eura, tedy skoro třikrát více. Je zjevné, že povolenky nenakupují pouze podniky, které jimi musí pokrýt své emise, ale i finanční spekulanti, kteří pouze počítají s dalším nárůstem ceny. Je zcela zásadní, aby se právní rámec pro systém emisních povolenek změnil tak, aby zamezil těmto spekulacím. Na takto nestabilním trhu totiž není možné nic rozumně plánovat a zejména investovat, neboť energetické investice patří mezi ty s nejdelším horizontem. Stejně tak jsou v ohrožení energeticky náročné podniky, mezi které patří především cementárny, sklárny, chemičky, hutě a podobné těžké průmyslové provozy,” upozorňuje Andrej Babiš.

Nebezpečí energetické chudoby

“Pro ČR je ještě vedle toho zcela zásadní otázka energetické chudoby. A to především kvůli tomu, že přes 1,2 milionu domácností využívá ekonomický a spolehlivý systém dálkového centrálního vytápění, které je nicméně založeno na spalování fosilních paliv. Abnormální navýšení ceny povolenky bude mít za důsledek navýšení nákladů na topení pro řadu z nás. Je zcela nepřijatelné, aby náklady na energetickou tranzici nesli ti nejchudší občané… Jak nejlépe bojovat s rizikem energetické chudoby? Domnívám se, že především podporou konkurenceschopnosti a výkonnosti českého hospodářství… Za toto všechno budu bojovat. Čeká nás zásadní zasedání Evropské rady 24. a 25. května. Na něm půjde o to, jaká bude evropská hospodářská politika pro další desetiletí. Budu bojovat tvrdě za to, aby byla pro ČR výhodná a aby byly naše národní zájmy obhájeny,” uzavřel svůj komentář předseda vlády Andrej Babiš.

Zpracoval Rudolf Hruboň