Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

KOMENTÁŘ: Západní státy se bojí ruské a čínské špionáže, samy se ale špehují navzájem

Zpráva NÚKB upozorňující na údajnou nebezpečnost technologií společnosti Huawei rozpoutává u nás dosud nevídanou špionážní kampaň. Přitom události posledních několika let ukazují na to, že nebezpečí nám může hrozit spíše od našich údajných “spojenců”.

Němci v Rakousku špehovali vládu, firmy i ambasády

“Německá rozvědka BND špehovala v Rakousku od 90. let téměř 2000 institucí”, uvedl před časem rakouský deník Der Standard (viz ZDE). Cílem elektronické špionáže se podle něj stala ministerstva, ambasády, firmy, univerzity i novináři. Zachycené informace Berlín sdílel mimo jiné s Američany, napsal list. Rakouský kancléř Sebastian Kurz požadoval od Berlína podrobnosti o vyzvědačské aféře a rakouský prezident Alexander Van der Bellen označil počínání Německa za nepřijatelné.

Špehování německé kancléřky Merkelové Američany

Tento skandál připomněl více než 5 let starou aféru, kdy vyšlo najevo, že americké tajné služby odposlouchávaly mobilní telefon Angely Merkelové (viz např. ZDE). Kancléřka kvůli tomu tehdy osobně volala tehdejšímu americkému prezidentovi Baracku Obamovi a požadovala vysvětlení. Mluvčí Bílého domu následně sdělil, že USA údajně komunikaci Merkelové nesledují a ani to v budoucnu nehodlají dělat. Nikdy ale nebylo řečeno, že americká tajná služba Merkelovou nesledovala v minulosti.

-rh-