Ilustrační foto: A1C Jordan Castelan / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: A1C Jordan Castelan / Wikimedia Commons

Zahraniční

KOMENTÁŘ: Západ ohrožuje svým tlakem na Rusko stabilitu v Evropě

Severoatlantická aliance v čele se Spojenými státy rozehrála nebezpečnou hru kolem Ukrajiny. Chce tuto zbídačenou zemi zneužít pro vojenský a ekonomický tlak na Rusko pod záminkou obrany ukrajinského území před smyšlenou vojenskou agresí.

Ukrajina na dně

Cílem Západem organizovaného převratu na Ukrajině v roce 2014 bylo získat další na Západu závislou zemi, která se stane prostředkem strategického boje proti Rusku. Ukrajina je po 7 letech od Majdanu, který měl přinést obyčejným lidem lepší život, ekonomicky na dně a finančně zcela závislá na financování ze strany západních finančních institucí. Zemi ovládají oligarchické klany, které mohutně rozkrádají zahraniční pomoc. Politická reprezentace země jsou jen loutky sloužící na jedné straně zájmům západních zemí a na straně druhé kryjící obrovskou korupci. Obyčejní občané strádají a ve velkém opouštějí zemi.

Živý štít

Nyní se má tato zbídačená země stát živým štítem USA a NATO v plánovaném konfliktu s Ruskem. Ukrajinská armáda je dlouhodobě vyzbrojována západními zbraněmi, aby byla schopná obstát v plánovaném střetu s ruskými vojsky. Tato vojenská podpora se v poslední době zintenzivňuje, když v Kyjevě nepřetržitě přistávají vojenská letadla se zbraněmi a municí. Dělostřelecké náboje chce darovat dokonce i Česká republika. Armády zemí NATO se připravují na přímou účast v konfliktu, pokud se ho podaří Západu rozpoutat. To vše pod záminkou údajné ruské agrese, která se ovšem nekoná. Západ chce pouze Rusko vyprovokovat.

Neexistující agrese

Aby západní politici mohli alespoň formálně zdůvodnit před občany svých zemí chystaný konflikt s Ruskem, vytvořili pečlivě připravovaný mýtus o tom, že se Rusko chystá Ukrajinu napadnout. Scénář pochází od tajných služeb a prostředkem komunikace s veřejností se stala mainstreamová média, která ochotně papouškují, co jim tajné služby připraví. Žádné konkrétní zdroje informací nejsou většinou citovány, když se má jednat o údajné citace úředníků americké administrativy, “kteří si nepřejí být jmenováni”. Rusko přitom žádné přípravy na vojenskou akci neplánuje. Pouze cvičí svá vojska na svém území tak, jako to dělají všechny země.

Ohrožení evropské bezpečnosti

Američtí vojenští stratégové přitom dávají svou všanc bezpečnost v Evropě. A nejen to. Konflikt s Ruskem by znamenal další ekonomickou ránu pro světovou ekonomiku v rámci stále probíhající COVIDové krize. Hrozí energetická krize, respektive další zdražování energií, a to hlavně opět pro obyvatele Evropské unie. Dodávky plynu z jiných zemí totiž nemohou dodávky z Ruska plnohodnotně nahradit. Navíc hrozí, že v případě odstřižení Ruska od světových platebních systémů selžou dodávky surovin z Ruska úplně. Spojené státy to ale postihne minimálně, jelikož mají zajištěné dodávky ropy ze závislých arabských zemí a plyn si těží samy.

Rudolf Hruboň