Bojovníci islámského státu; Foto: Mirwais Bezhan (VOA) / Wikimedia Commons

Bojovníci islámského státu; Foto: Mirwais Bezhan (VOA) / Wikimedia Commons

Společnost

KOMENTÁŘ: Západ musí přestat ustupovat islamistům

Nedávné teroristické útoky spáchané muslimy ve Francii a Rakousku by měly sloužit jako varování pro Evropany, kteří již dlouho ustupují extremistickým muslimským politikům a organizacím. Uvádí se to v článku Gatestone Institutu (viz ZDE).

Politický islám je hrozbou pro všechny

Toto varování v posledních týdnech zaznělo od rostoucího počtu publicistů, politických analytiků a politiků z arabských a islámských zemí. Jejich hlavní poselství Evropanům zní: Politický islám je hrozbou nejen pro nemuslimy, ale i pro muslimy a Araby. Evropané se musí probudit a musí začít s muslimskými extremisty bojovat. “Za to, že ve světě existuje nenávist a terorismus jsou odpovědné organizace propagující politický islám. Tyto organizace jsou ve většině islámských zemí zakázány, zatímco v Evropě – zejména v Británii – mohou neomezeně působit. Evropané si však za to mohou sami,” prohlásil saúdský spisovatel Mohammed al-Sheikh.

Francie doplácí na vstřícnost vůči islámu

Abdel Moneim Ibrahim, přední bahrajnský politický analytik, napsal, že Francie nyní ošklivě doplácí na své “dvoření se” politickému islámu. “Trpí teď Francie za svoji bohorovnost a laxní bezpečnostní sledování desítek teroristických organizací působících pod rouškou charitativních a islámských společností, memorování Koránu a výuky arabštiny, a desítek imámů působících ve francouzských mešitách, kteří podněcují násilí a nenávist a sympatie k džihádistickým teroristickým skupinám? Ano, to je dnešní realita. Francie nese část odpovědnosti za to, že z důvodu svobody projevu a svobody náboženství tyto podezřelé organizace nezrušila…,” uvedl Ibrahim.

Neexistují umírnění islamisté

Palestinský politický analytik Adli Sadeq poukázal na to, že v mnoha západních zemích se s Muslimským bratrstvem stále zachází jako s “umírněným politickým hnutím”. Mnoho zemí, řekl Sadeq, odmítlo označit Muslimské bratrstvo za teroristickou organizaci, protože ji mylně považují za “umírněnou” skupinu. “Tvrdit, že Muslimské bratrstvo je centristické a umírněné, nedává smysl. Mezi nimi a džihádistickými skupinami není žádný rozdíl,” uvedl. Tuniský redaktor a politický analytik Alhashimi Nawiri zase vyzval západní země, aby své vztahy s islámskými organizacemi přehodnotily: “Ukázalo se, že tyto organizace jsou ve své ideologické podstatě fašistické skupiny, které nemají nic společného s demokratickými hodnotami.”

Vzkaz Západu

Muslimská světová liga varovala, že politický islám je extremistická, nebezpečná a násilná ideologie. Francii, Rakousku a dalším západním zemím, které umožňují Muslimskému bratrstvu, a jeho přidruženým organizacím na svém území neomezeně působit poslala Muslimská světová liga tento vzkaz: Myšlenky politického islámu jsou založeny na šíření nenávisti, zasahování do záležitostí států a ovlivňování jejich národní soudržnosti, jakož i na podněcování násilí v západních zemích za účelem uskutečnění jeho politických cílů. Muslimská světová liga dále varovala, že islamisté při realizaci svých politických projektů slaví nemalé úspěchy v nemuslimských zemích, pod kouřovou clonou školení imámů a financování islámských charit.

Redakčně zpracoval Rudolf Hruboň