Ulice Mariupolu 12. března 2022; Foto: Ministerstvo vnitra Ukrajiny / Wikimedia Commons

Ulice Mariupolu 12. března 2022; Foto: Ministerstvo vnitra Ukrajiny / Wikimedia Commons

Zahraniční

KOMENTÁŘ: Západ má zájem na prodlužování války na Ukrajině. Chce Rusko vyčerpat

Západní státy zvýšily extrémně dodávky zbraní na Ukrajinu. Prodlužují tím vědomě a záměrně utrpení milionů lidí. Chtějí totiž uměle protahovaným konfliktem vyčerpat Moskvu jak vojensky, tak ekonomicky.

Falešná podpora

V posledních dnech si západní politici v Kyjevě podávají kliky od Zelenského dveří. Snaží se tak zviditelnit a dát falešnou naději vůdcům ukrajinského loutkového režimu, namísto aby tuto snahu věnovali pokusům o uzavření příměří a ukončení konfliktu. Slibují pouze jediné, že budou Ukrajincům dodávat další zbraně, aby ti mohli v zájmu války Západu proti Rusku dále umírat a nechat ničit svou zemi. Východoevropské země si tak vyprazdňují zásoby staré, ale stále použitelné vojenské techniky, aby si tak “musely” koupit nové, mnohem dražší zbraně.

V zájmu zbrojařů

Od začátku vojenské operace Ruska na Ukrajině stouply na burzách akcie všech významných světových zbrojařských firem. A to je konečným cílem protahování vojenského konfliktu na Ukrajině. Jde o zničení spousty zbraní, aby byly západní vlády “nuceny” nakoupit zbraně nové. Jinak je obměna generací zbraní záležitost na několik desítek let. A na to západní zbrojařské koncerny nechtějí čekat. Potřebují zajistit zakázky pro své továrny, aby mohli přinést požadovaný zisk svým akcionářům. Investorům, kteří se nezdráhají vydělávat na smrti milionů jiných lidí.

“Konečné řešení ruské otázky”

Současně si chce Západ konečně “vyřídit účty” s nenáviděným Ruskem. O podvolení ruského prostoru se Západ a hlavně Spojené státy snaží již nejméně od konce druhé světové války, kterou ihned nahradila studená válka proti Moskvě a jí spřáteleným zemím. Přestože to na přelomu století vypadalo, že se Západu po východoevropských zemích podvolí i jelcinovské Rusko, dostal se v Moskvě naštěstí k moci Vladimir Putin, který zemi vytáhl ze dna ekonomického krachu a vrátil jí bývalý význam a respekt na mezinárodním poli. Tomu chtějí západní země učinit konečnou přítrž.

Rudolf Hruboň