Předseda TOP09 Miloslav Kalousek; Foto: Michal Reiter

Předseda TOP09 Miloslav Kalousek; Foto: Michal Reiter

Domácí

KOMENTÁŘ: Začíná se TOP09 rozpadat?

Tento týden odešel ze strany TOP09 jeden z jejích zakládajících členů Pavol Lukša. Je to jen ojedinělý nespokojenec a nebo se jedná o projev hlubší krize tohoto politického uskupení?

V historii TOP09 je Lukša její nejvýznamnější člen, který ze strany vystoupil. Byl jedním z “otců zakladatelů” a dlouho se těšil neomezené podpoře a přízni Miloslava Kalouska i Karla Schwarzenberga.

Politika tohoto politického projektu se začala zásadně měnit po pádu Nečasovy, resp. dle zlých jazyků Kalouskovy vlády v roce 2013. Do té doby úspěšná strana si uvědomila, že se může ocitnout v opozici.

Již v následující předvolební kampani si proto strana našla svého hlavního nepřítele – Andreje Babiše. Přestože byl formálním předsedou Schwarzenberg, linii politiky strany určoval již tehdy Kalousek, který tak započal svůj osobní boj proti Babišovi a jeho hnutí ANO.

I díky negativní kampani, ve které TOP09 nenabízela žádná pozitivní řešení, ale pouze kritiku ostatních, utrpěla strana volební debakl, po kterém byla ráda, že se dostala do parlamentu.

Strana však nedokázala ze svého volebního neúspěchu vyvodit žádná ponaučení, na základě kterých by byla schopna se opět efektivně zapojit do boje o přízeň voličů. Zapouzdřila se do sebe a pokračovala v negativní politice.

Ani pozdní rezignace Karla Schwarzenberga na post předsedy strany neznamenala tolik potřebnou katarzi a změnu v zaměření politiky strany. Volbou Miloslava Kalouska za předsedu se situace ve straně ještě více zakonzervovala.

Odchod Pavola Lukši přišel po gradující sérii nechutných výstupů Miloslava Kalouska, které vyvrcholily trapnými provokacemi při návštěvě čínského prezidenta v ČR tento týden. Je otázkou, zda tento odchod zůstane výjimkou a nebo budou následovat další.

Napsáno pro Bigbloger.lidovky.cz

Rudolf Hruboň