Včerejší provokace ukrajinské armády na hranicích s Ruskem a dnešní očekávané vyhlášení výjimečného stavu má jeden důvod, a tou je rekordně nízká popularita prozápadního prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka, který se dostal k moci po puči na Ukrajině v roce 2014.
Porošenkova popularita na minimu
Ukrajina se od převratu v roce 2014 potýká s vleklou ekonomickou krizí. Před krachem chrání státní finance jen velkorysé injekce Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Západ se evidentně již smířil s tím, že tato finanční podpora ukrajinského režimu je mohutně rozkrádána místními oligarchy za tichého souhlasu prezidenta Porošenka a jeho „věrných“. V této situaci, kdy se k ukrajinským občanům dostává maximálně 20% pomoci, se nelze divit, že počáteční nadšení z Porošenka dávno pominulo a jeho podpora mezi obyvateli se smrskla na pár procent.
Snaha o odložení prezidentských voleb
Již v srpnu se objevily informace o tom, že Porošenko chce nadcházející prezidentské volby, které se mají konat v řádném termínu na jaře příštího roku, odložit na léto (viz ZDE). Důvodem Porošenkových snah o přesunutí termínu prezidentských voleb je připravit pro sebe lepší podmínky. V případě vyhlášení výjimečného stavu by se však volby odložily na neurčito (do doby zrušení výjimečného stavu), což by umožnilo Porošenkovi a jemu spřízněným korupčním oligarchickým strukturám vládnout nelegitimně dál bez časového omezení.
Porošenko se chce prezentovat jako zachránce vlasti
Současná situace ukrajinskému prezidentovi evidentně vyhovuje. Po dlouhé době, kdy o něm nebylo slyšet, se opět objevil před národem v póze “rozhodného” vůdce, který zachrání Ukrajinu před domnělou ruskou agresí. Je to pro Porošenka asi poslední možnost, jak se pokusit si zvýšit popularitu u obyvatelstva před neúprosně se blížícími prezidentskými volbami.
Západ chce Porošenka vyměnit
Přes všechnu podporu, kterou Porošenko má od západních zemí, je pro Západ nadále neudržitelné, aby byl prezidentem pro další funkční období. Proto ho sice dnes ústy šéfa NATO Stoltenberga podpořil ve vyhlášení výjimečného stavu, ale současně vyjádřil přesvědčení, že to neovlivní termín konání voleb. Na základě toho dnes ukrajinský parlament vedle výjimečného stavu schválil také promptně a nečekaně termín konání prezidentských voleb na 31. března příštího roku.
-rh-