Ilustrační foto: Staselnik / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Staselnik / Wikimedia Commons

Zahraniční

KOMENTÁŘ: Za sestřelení letadla v Íránu morálně odpovídají Spojené státy

Svět se dozvěděl pravdu o sestřelení ukrajinského letadla v Íránu. Došlo k němu nešťastnou chybou íránské protiletecké obrany ve zjitřené situaci, kdy byla do pohotovosti uvedena íránská protivzdušná obrana v očekávání možných útoků ze strany USA.

Za smrt 176 lidí nesou morální odpovědnost Spojené státy

Je zcela jasné, že íránská armáda nese za sestřelení pouze formální odpovědnost. K nešťastné chybě došlo v situaci po teroristickém útoku Spojených států na íránského generála Kásima Sulejmáního, po kterém Írán odpověděl vystřelením raket na americké cíle v Iráku. Íránská armáda v tu chvíli samozřejmě očekávala možnou americkou odvetu a uvedla do nejvyšší pohotovosti své ozbrojené síly včetně protiletecké obrany. Ve chvílích největšího napětí došlo bohužel k chybě, která stála život 176 lidí na palubě. Je evidentní, že pokud by Američané svým útokem nedestabilizovali situaci v regionu, s nejvyšší pravděpodobností by k sestřelení civilního letadla v Íránu nedošlo. Nesou tedy morální odpovědnost za nevinné civilní oběti jejich nevyhlášené války proti Íránu.

Vražda Kásima Sulejmáního

Spojené státy 3. ledna provedly na pokyn prezidenta Trumpa raketový útok v oblasti bagdádského letiště, jehož následkem zahynul generál Kásim Sulejmání a dalších deset lidí včetně důstojníků Íránských revolučních gard a vysoce postavených činitelů šíitské domobrany Iráku. Prezident USA Donald Trump také prohlásil, že je po vraždě íránského generála připraven na další akce proti Íránu. Íránský nejvyšší vůdce Ájatolláh Alí Chameneí a prezident Hassan Rúhání uvedli, že Írán se pomstí Spojeným státům, ministr obrany Amir Hatami slíbil „drtivou odpověď“ na smrt vojenského velitele. Irácké ministerstvo zahraničí označilo incident za porušení suverenity země. Írán následně jako odvetu odpálil 16 raket na americkou leteckou základnu v Iráku.

Irák žádá Američany aby odešli, ti to odmítají

Irák oficiálně požádal všechna cizí vojska v zemi, aby ji opustila. Týká se to zejména Američanů, kteří to ale arogantně odmítají. “Spojené státy nemají v úmyslu diskutovat s Irákem o stažení svých vojáků,” prohlásilo americké ministerstvo zahraničí v reakci na požadavek iráckého premiéra Adila Abdul-Mahdiho, aby USA poslaly do Iráku delegaci k projednání odchodu Američanů. Abdul-Mahdi v telefonickém rozhovoru s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem uvedl, že Washington by měl vyslat do Iráku své představitele, aby byl projednán mechanismus pro stažení cizích vojáků. Zároveň poznamenal, že Bagdád chce udržet „lepší vztahy se sousedními a přátelskými zeměmi“.

Rudolf Hruboň