Karla Šlechtová; Foto: Hana Brožková / Wikimedia Commons

Karla Šlechtová; Foto: Hana Brožková / Wikimedia Commons

Domácí

KOMENTÁŘ: Vzestup a pád Karly Šlechtové

Před čtyřmi roky se zdála být Karla Šlechtová dalším čerstvým větrem, který do české politiky přivedlo hnutí ANO. Brzy se však ukázalo, že být dobrým úředníkem ještě neznamená být také úspěšným politikem.

Z úřednice ministryní

Po vysokoškolských studiích v letech 1995-2001 prošla Karla Šlechtová různými pozicemi jak v soukromém sektoru, tak v českých státních i evropských strukturách. Od června 2014 pracovala na Úřadu vlády ČR jako ředitelka odboru EU fondů v rámci Sekce pro evropské záležitosti. Tam si ji také vyhlédl Andrej Babiš, který dne 1. října 2014 oznámil, že ji hnutí ANO 2011 nominovalo na post ministryně pro místní rozvoj ČR, který se uvolňoval z důvodu odchodu Věry Jourové do Bruselu na pozici eurokomisařky. Její působení na tomto postu bylo ještě hodnoceno veskrze pozitivně, když se Šlechtová snažila navázat na úspěšné působení její předchůdkyně.

Ministerstvo obrany

Na přelomu listopadu a prosince 2017 se stala kandidátkou na post ministryně obrany ČR ve vznikající první vládě Andreje Babiše a dne 13. prosince 2017 ji prezident Miloš Zeman do této funkce jmenoval. V rámci působení Karly Šlechtové v této funkci se však začala projevovat jak její nezkušenost v oblasti sektoru obrany, tak její negativní charakterové vlastnosti, které bohužel nedokázala v rámci potřebné profesionality potlačovat.

Šlechtová začala zbytečně okamžitě negovat výsledky působení jejího předchůdce Martina Stropnického. Z jejích vyjádření bylo čím dále tím více zřejmé, že nedokáže odolávat lobistickým a politickým tlakům, které se kolem vojenských zakázek logicky objevují. Začala se chovat paranoidně vůči jakémukoliv náznaku kritiky, např. ze strany novinářů. Na základě jejích množících se nešťastných výroků a činů se začal horšit i její vztah s předsedou hnutí ANO a předsedou vlády Andrejem Babišem.

Odchod z výsluní

Na konci června tohoto roku oznámil Andrej Babiš návrh složení své druhé vlády, ve kterém však už s žádným postem pro Šlechtovou nepočítal. Bylo to logické vyústění narůstajících sporů a kontroverzí, které Šlechtová kolem sebe vytvářela. Karla Šlechtová na to reagovala podrážděně a na základě toho se začala postupně názorově s hnutím ANO rozcházet, i když zůstala formálně za toto hnutí poslankyní.

V současnosti začíná dokonce spolupracovat s opozicí, která ji ještě nedávno ostře kritizovala, hlavně v době jejího působení na ministerstvu obrany. Jako jediná z poslanců za hnutí ANO například aktuálně souhlasí s návrhem poslankyně za TOP09 Heleny Langšádlové na zřízení poslanecké vyšetřovací komise, která by měla zkoumat údajné ovlivňování tuzemské politiky ze strany tzv. nedemokratických režimů (myšleno Ruska a Číny).

-rh-