Porošenkovi se díky Kerčskému incidentu povedlo zavést stanné právo. Na územích, kde platí výjimečný stav jsou zakázány volby prezidenta a Vrchní rady, zakazují se změny ústavy, zakazují se referenda, akce a shromáždění. Ale stanné právo bylo schváleno pouze na 30 dnů a pouze v některých částech Ukrajiny.
Snaha o zmaření prezidentských voleb
Porošenkovou jedinou šancí jak se udržet u moci je ale zmaření prezidentských voleb, které se mají konat v březnu. Nyní bude tedy jeho hlavním úkolem získat vážné argumenty, díky nimž bude schopen stanné právo prodloužit po dobu, kterou potřebuje.
Jediný způsob jak lze v příštích 30 dnech prosadit prodloužení stanného práva je nějaký nový incident, ke kterému dojde na území Ukrajiny v jedné z oblastí, které spadají pod vládní kontrolu a který nebudou moci poslanci ukrajinského parlamentu ani západní partneři ignorovat.
Může jít například o střelbu na hranici s Ruskem nebo s Podněstřím a následně prohlásit, že Rusko je připraveno obsadit nejen jihovýchodní část Ukrajiny a území Podněsterské moldavské republiky, ale také pokračovat v tažení Evropou až do Berlína.
Není také vyloučen incident na hranici s Krymem nebo teroristický útok při kterém zahyne větší množství obyvatel Ukrajiny. Cílem může být metro v Charkově, sabotáž v jaderné elektrárně apod. Petro Porošenko je připraven na cokoliv. Pokud si vzpomeneme na sestřelení letu MH17, tak tento scénář není úplně nerealistický.
Poptávka po novém incidentu?
Příštích 30 dnů to nemusí být jen nuda. 27.prosince, těsně před začátkem pravoslavných Vánoc, budou patrně poslanci ukrajinského parlamentu vstřícnější, aby si dlouhými debatami nekazili Vánoce.
Otázkou je, zda existuje po nějakém novém incidentu na Ukrajině ve světě poptávka. Není to vyloučeno. Poptávka vytvořila na Ukrajině Majdan, v Británii Skripaly a další události ve světě. Poslední incident v Kerčském průlivu byl také možný jen díky tomu, že je zde poptávka po ostrakizaci Ruska. Nebezpečím je, že nějaký další incident může překročit hranice, spustit lavinu a vyvolat opravdovou válku.
Mediální propaganda nám poslední incident dokázala vysvětlit tak, že za vše může Putin. Úspěch manipulace to byl takový, že už teď někteří militanti volají po tvrdé odvetě. Jediné co má dnes význam je však odmítnutí válečných štváčů a uklidnění situace v zájmu stabilizace a míru. Ne vždy jsou události v médiích popisovány tak, jak se skutečně staly. O to důležitější je selský rozum a ptát se “Komu to prospívá?”.
Konkrétní otázky dneška jsou:
“Komu prospívá stanné právo na Ukrajině?”
“Komu by prospělo jeho prodloužení?”
“Jaká událost může vést k jeho prodloužení?”
Sledujme příštích 30 dnů.
Zdroj: Facebookový profil Martina Becana
-rh-