Právě proběhlé krajské volby skončily vítězstvím hnutí ANO ve většině krajů, přesto v některých asi vládnout nebude kvůli povolebním dohodám opozičních stran. V rámci nich se často proti Babišovu hnutí spojují jinak formální političtí soupeři.
Ztráta středních Čech
Jedinou zásadní ztrátou hnutí ANO je neúspěch kandidátky v čele s dosavadní hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou ve středních Čechách. Díky masivní dehonestační kampani médií vůči osobě hejtmanky a i jejím některým chybám skončilo ANO až na třetím místě za Starosty a občanskými demokraty. Středočeský kraj je totiž díky finančnímu objemu peněz, se kterými hospodaří, po Praze druhý nejatraktivnější pro možné rozkrádání prostředků z veřejných rozpočtů. Proto se nelze divit, že se Babišovi odpůrci zaměřili právě na tento kraj a investovali i do pomlouvačné mediální kampaně. S vládou ODS pod vedením bývalého hejtmana Petra Bendla již mají Středočeši z minulosti špatné zkušenosti, nyní se asi dostanou opět “ke korytu” spolu s hnutím Starostů a nezávislých.
Jinde jdou ideje stranou
V mnohých dalších krajích, kde zvítězilo ANO, ale nemá dostatečný počet zastupitelů na samostatné vládnutí, začaly již několik minut po vyhlášení výsledků voleb horečnatá jednání jinak formálně soupeřících politických subjektů o to, jak se společně dostat k moci. Představitelé těchto stran a hnutí odložili ideály a předvolební sliby v zájmu toho, aby mohly mít po čtyři budoucí roky možnost se podílet na rozhodování o užití veřejných finančních prostředků, se kterými krajské úřady hospodaří. Někde již oznámili překvapivě rychle dohody, jako by byly předpřipraveny již z doby před volbami. Vládu tak mnohde převezmou nepřehledné koalice s nejednotnou zodpovědností, které budou mnohem hůře kontrolovatelné veřejností. V těchto krajích lze tak do budoucna očekávat větší nestabilitu krajských zastupitelstev s negativním dopadem do hospodaření krajů a úrovně jím poskytovaných služeb.
Plané naděje do budoucna
Opozice sebevědomě oslavuje výsledky krajských voleb jako její vítězství a projektuje je už do parlamentních voleb, které proběhnou v příštím roce. Mezi krajskými a celostátními volbami však jsou již tradičně rozdíly. Na komunální volby obecně mají mnohem větší vliv místní zájmy a preference voličů, než na volby parlamentní. V krajských volbách tak mohla uspět mnohá uskupení, která v celostátním měřítku nebudou mít šanci se dostat přes pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny. Opozice tak bude muset jít opět do účelových koalic. Pro vládnoucí hnutí ANO bude důležité, jak se současné vládě podaří zvládnout koronavirovou krizi a související útlum ekonomiky. To určitě hodně ovlivní preference voličů v příštích volbách.
Rudolf Hruboň