Úsměvy mezi světovými diplomaty vyvolalo tvrzení velvyslance USA při EU Gordona Sondlanda, který uvedl, že údajně “důkazů o bezpečnostních úskalích výrobků čínského telekomunikačního giganta Huawei je mnoho, většina ale podléhá utajení.” Uvedla to dnešní média.
Narůstající špionománie
Spojeném státy zahájily tažení proti čínské firmě Huawei zhruba v polovině loňského roku, kdy Huawei překonal v prodeji chytrých telefonů americkou firmu Apple. Od té doby se američtí politici snaží čínského telekomunikačního giganta dehonestovat s poukazem na údajná bezpečnostní rizika spojená s používáním výrobků této firmy. Kampaň se dostala do osobní roviny, když byla v Kanadě zatčena finanční ředitelka a dcera zakladatele firmy Meng Wanzhou, kde čelí případnému vydání do USA za údajné podvody a porušení sankcí vůči Íránu.
Obvinění mnoho, důkazy žádné
Celá kampaň proti firmě Huawei ale stojí na “hliněných základech”, když zatím nebyl světové veřejnosti předložen jediný konkrétní důkaz o údajném nebezpečí špionáže prostřednictvím výrobků této firmy. Tvrzení amerického úředníka o údajných “tajných” důkazech jenom podtrhuje vykonstruovanost a umělost celé kampaně. Spojené státy nemají v ruce nic konkrétního a proto jen “vypouštějí mlhu”, když si hrají na “tajné důkazy”, které není možno zveřejnit.
Součást obchodní války s Čínou
Kampaň proti firmě Huawei je součástí obchodní války, kterou od loňského roku vedou Spojené státy s Čínou. Prezident Donald Trump tak reagoval na to, že čínská ekonomika již výkonností dlouhodobě překonává stále více pokulhávající ekonomiku americkou. Číňané jsou navíc jedněmi z největších amerických věřitelů, když mají v držení spoustu amerických státních dluhopisů, které vydávají Spojené státy na financování jejich gigantického a stále se zvyšujícího státního dluhu.
Rudolf Hruboň