Gordon Sondland, velvyslanec USA při EU; Foto: EdiTHORial / Wikimedia Commons

Gordon Sondland, velvyslanec USA při EU; Foto: EdiTHORial / Wikimedia Commons

Zahraniční

Velvyslanec USA při EU tvrdil, že důkazy proti HUAWEI prý existují, ale jsou tajné

Úsměvy mezi světovými diplomaty vyvolalo tvrzení velvyslance USA při EU Gordona Sondlanda, který uvedl, že údajně “důkazů o bezpečnostních úskalích výrobků čínského telekomunikačního giganta Huawei je mnoho, většina ale podléhá utajení.” Uvedla to dnešní média.

Narůstající špionománie

Spojeném státy zahájily tažení proti čínské firmě Huawei zhruba v polovině loňského roku, kdy Huawei překonal v prodeji chytrých telefonů americkou firmu Apple. Od té doby se američtí politici snaží čínského telekomunikačního giganta dehonestovat s poukazem na údajná bezpečnostní rizika spojená s používáním výrobků této firmy. Kampaň se dostala do osobní roviny, když byla v Kanadě zatčena finanční ředitelka a dcera zakladatele firmy Meng Wanzhou, kde čelí případnému vydání do USA za údajné podvody a porušení sankcí vůči Íránu.

Obvinění mnoho, důkazy žádné

Celá kampaň proti firmě Huawei ale stojí na “hliněných základech”, když zatím nebyl světové veřejnosti předložen jediný konkrétní důkaz o údajném nebezpečí špionáže prostřednictvím výrobků této firmy. Tvrzení amerického úředníka o údajných “tajných” důkazech jenom podtrhuje vykonstruovanost a umělost celé kampaně. Spojené státy nemají v ruce nic konkrétního a proto jen “vypouštějí mlhu”, když si hrají na “tajné důkazy”, které není možno zveřejnit.

Součást obchodní války s Čínou

Kampaň proti firmě Huawei je součástí obchodní války, kterou od loňského roku vedou Spojené státy s Čínou. Prezident Donald Trump tak reagoval na to, že čínská ekonomika již výkonností dlouhodobě překonává stále více pokulhávající ekonomiku americkou. Číňané jsou navíc jedněmi z největších amerických věřitelů, když mají v držení spoustu amerických státních dluhopisů, které vydávají Spojené státy na financování jejich gigantického a stále se zvyšujícího státního dluhu.

Rudolf Hruboň