Francouzská policie; Foto: Nicolas Bouillon / Wikimedia Commons

Francouzská policie; Foto: Nicolas Bouillon / Wikimedia Commons

Zahraniční

KOMENTÁŘ: Válka proti policii ve Francii ohrožuje bezpečnost všech

Proti policii zuří ve Francii válka, ale nemluví se o tom. Mnoho mediálních osobností, raperů, herců a odborníků se naopak okatě staví na stranu delikventů a kriminálníků a tvrdí, že “institucionálně a systémově rasistická” policie prý válčí proti černochům a Arabům žijícím ve Francii. Uvádí se to v komentáři Gatestone Institutu (viz ZDE).

“Zabijte, zabijte je všechny!”

25. ledna 2021 v Pantinu na předměstí Paříže, 4. února v Carcassonne na jihu Francie a 13. února v Poissy v departmentu Yvelines, organizované skupiny “mladých lidí” – termín používaný médii zamlžující etnickou identifikaci – nalákaly policejní hlídky do svých čtvrtí, aby je přepadly. Za výkřiků “Zabijte je, zabijte je všechny!” napadly policisty výbušninami a pyrotechnickými prostředky. Videonahrávky útoků byly pokaždé vysílány na sociálních sítích.

Podle statistik ministerstva vnitra zveřejněných deníkem Le Figaro byla francouzská policie v období od 17. března do 5. května 2020 ze zálohy napadena 79krát. Le Figaro také informoval, že mezi lednem a říjnem 2020 Francie zaznamenala nejméně deset útoků na policejní stanice. Podle večerníku Le Monde policie denně v celé zemi registruje více než 85 případů “násilí proti orgánům veřejné moci”. V lednu 2021 zaznamenalo ministerstvo vnitra 2 288 incidentů typu “zabijte je všechny”.

Vše je obrácené vzhůru nohama

Je to všechno obrácené vzhůru nohama a nejlepším příkladem této inverze jsou neustálé a široce propagované demonstrace pořádané klanem Assy Traoré. Assa Traoré je černoška afrického původu, která vede tuto kampaň proti policii už od roku 2016. Obviňuje policisty z toho, že při zatýkání prý zavraždili jejího bratra Adamu. Podíl policistů na smrti jejího bratra už popřely čtyři oficiální expertizy, ale Assa Traoré nadále bojuje a stále věří vlastním expertizám, které prý “dokazují”, že její bratr byl zavražděn. Nyní již má i mezinárodní podporu. Časopis Time Magazine ji nazval “bojovnicí roku” a deník The New York Times jí dokonce věnoval dlouhý článek.

Assa Traoré nevede kampaň proti francouzské policii sama. Francouzská zpěvačka Camélia Jordana obvinila v květnu 2020 při rozhovoru s francouzskou veřejnoprávní televizí Canal 2 policii z toho, že prý každý den bezdůvodně jen tak pro zábavu vraždí černochy a Araby. Zpěvačka řekla: “Muži a ženy, kteří chodí na předměstích každé ráno do práce, jsou masakrováni jen kvůli barvě jejich pleti.”

Policisté se již necítí oprávněni používat zbraně

Mediální narativ o nelegitimním používání násilí ze strany policie je tak intenzivní, že napadení policisté se necítí být oprávněni použít ke své obraně zbraně. Bývalý soudce Philippe Bilger napsal: Tváří v tvář výhrůžkám a fyzickým útokům nemají policisté prakticky žádné právo použít to, co jim zákon dovoluje, konkrétně svoje zbraně. Obviňování francouzské policie médii a zábavním průmyslem – herci, zpěváky atd. – má i podporu akademiků. Policie je obviňována z provádění “kontrol tváří” a z údajného rasismu při kontrolách totožnosti.

Sociologické studie ukazují, že kriminalita je v jednotlivých etnických vrstvách francouzské společnosti různá. Francouzské zákony zaznamenávání jakýchkoliv údajů o kriminalitě podle rasy a etnicity ale zakazují. To vytváří bizarní situaci, kdy je přípustné obviňovat policii z rasismu, ale je zákonem zakázáno a trestáno objasnit skutečnou situaci, totiž to, že ve srovnání s jinými demografickými skupinami francouzské populace jsou černoši a Severoafričané nadměrně zastoupeni ve věznicích a že se nadprůměrně podílejí na trestné činnosti.

Ohrožena je bezpečnost všech občanů

Síly, které dnes zuřivě bojují proti policii – některá média, celebrity, “protirasistické” a nevládní organizace, část francouzského soudnictví a evropské soudy pro lidská práva, jakož i takzvaná Rada pro lidská práva OSN a další mezinárodní organizace – se snaží zásadně oslabit moc evropských států ve stěžejním bodu: jejich elementární zodpovědnosti zajistit bezpečnost všech svých občanů. Pokud francouzská verze “omezení financování policie” uspěje, tak se takzvaná antirasistická ideologie, vytvořená levicí v polovině 80. let 20. století, ukáže jako nejúčinnější nástroj pro demontáž států. Když policie nemůže vyšetřovat a chránit veřejnost, protože se policisté bojí, že budou označeni za rasisty, tak je ohrožena bezpečnost všech občanů.

Redakčně zpracoval Rudolf Hruboň