Pavel Novotný; Foto: FB profil Pavla Novotného

Pavel Novotný; Foto: FB profil Pavla Novotného

Domácí

KOMENTÁŘ: Užitečný idiot z Řeporyjí

V posledních týdnech se opět začala zviditelňovat kontroverzní postava české mediální a politické scény, starosta malé pražské čtvrti Řeporyje, Pavel Novotný. Svými provokacemi a nenávistnými výlevy se zapojil do protiruské kampaně.

Vyhodili ho v 7. třídě ze základní školy

Pavel Novotný se narodil jako syn známého hudebníka a baviče Petra Novotného. Jak jeho otec přiznal již před lety (viz ZDE): “Učil se s odřenýma ušima, choval se hrozně, nakonec ho doslova vyhodili ze 7. třídy základní školy, což je opravdu slušný nářez.” Práci v médiích začínal jako elév v MF Dnes, později se dal na dráhu bulvárního novináře. Pokoušel se také uchytit v televizi, aby nakonec skončil jako lokální politik v pražské “vesnici” Řeporyje, kde žije.

Nevyrovnaná osobnost

Již odmalička se Pavel Novotný projevoval jako nevyrovnaná osobnost s narcistními a exhibicionistickými sklony. Je schopen jakékoliv provokace a zesměšnění sebe sama, které často jde za hranice slušného chování. Jeho evidentní hlavní snahou je strhnout pozornost okolí na sebe a to za jakoukoliv cenu. Pokud byl bulvárním novinářem, byla to možná výhoda, na pozici i když jen lokálního politika to ale začíná být hloupé, nevkusné a hulvátské. Jeho provokace přešly v posledních letech do polohy nebezpečných výhrůžek jemu nesympatickým lidem. Např. podnikateli Marku Vítovi vyhrožoval vraždou, za což byl nedávno odsouzen k peněžitému trestu (viz ZDE).

Pavel Novotný: Foto: Profil Pavla Novotného na sociální síti

Politika jako příležitost pro zviditelnění

Jeho post starosty v pražském zapadákově Řeporyje pochopil jako příležitost pro nové zviditelnění se. Po letní kampani proti pomníku maršála Koněva přišel Novotný s nápadem postavení pomníku válečným zločincům, tzv. Vlasovcům, kteří za druhé světové války kolaborovali s nacisty a podíleli se s nimi na největších zvěrstvech, jako např. na potlačení Varšavského povstání v roce 1944. Jako záminku si dal jejich účast na pražském povstání v květnu 1945. Vlasovci se tehdy v již prohrané válce chtěli zachránit a na poslední chvíli přešli opět na druhou stranu a začali bojovat proti oslabeným Němcům.

Naskočil na protiruskou kampaň

Novotnému ale nejde o uctění památky údajných osvoboditelů Prahy, ale o možnost se aktivně zapojit do protiruské kampaně, která je mezi politiky a intelektuály tzv. “pražské kavárny” nyní “in”. A tento kalkul mu vychází, když mu vyjádřil podporu např. překvapivě dosud “slušňácky” vystupující šéf ODS Petr Fiala:

Pavel Novotný a Petr Fiala (oba ODS); Foto: FB profil Petra Fialy

Už nepřekvapivě se musel s Novotným ukázat také Miroslav Kalousek:

Pavel Novotný (ODS) a Miroslav Kalousek (TOP09); Foto: Profil Miroslava Kalouska na sociální síti

A opět překvapivě našel Novotný společnou řeč i s Piráty:

Pavel Novotný (ODS) s Piráty Jakubem Michálkem a Vojtěchem Pikalem; Foto: Profil Pavla Novotného na sociální síti

Stal se užitečným idiotem

Pavel Novotný si ale neuvědomil, že se svým hulvátským chováním v ruských televizích stal užitečným idiotem pro ty, kteří chtějí v Rusku vykreslovat Českou republiku jako zemi fašistických kreténů, přestože drtivá většina občanů České republiky je zásadně proti překrucování historie druhé světové války a proti ničení památníků skutečným osvoboditelům. Novotný si také asi neuvědomuje, jak poškozuje obraz České republiky v zahraničí.

Historická nevědomost

Pokud by byl trochu vzdělanější, tak by věděl to, co spousta hlavně starších lidí, tzn. že Rusové jsou velmi citliví na otázky Velké vlastenecké války, jak 2. světovou válku nazývají. Protože tehdy šlo o jejich přežití. Logicky jsou tedy velmi citliví na jakékoliv pokusy o překrucování historie, pokud se této války týče. Historickou pravdou totiž je, že Sovětský svaz a Rudá armáda měli hlavní a největší podíl na porážce nacistického Německa. A to už nezmění žádní hulváti, ani Pavel Novotný.

Rudolf Hruboň