Epidemiolog Roman Prymula; Foto: repro ČT24

Epidemiolog Roman Prymula; Foto: repro ČT24

Domácí

KOMENTÁŘ: Uprostřed bitvy se generál nemění

Od včerejška “žije” Česko novou mediální kauzou. Fotograf nejprofláklejšího bulvárního média u nás “nachytal” ministra zdravotnictví Romana Prymulu bez roušky před luxusní restaurací. Premiér se rozhodl překvapivě ihned ministra odvolat.

Stalo se skutečně to, co se mělo stát?

Média na základě několika neostrých fotografií paparazziho Blesku rozpoutala okamžitě vůči Romanu Prymulovi bezprecedentní nenávistnou kampaň. Využila jeho politické nezkušenosti, aby ho “ukřižovala” v přímém přenosu. Za to, že se v dobré víře nechal pozvat na schůzku s pravou rukou předsedy vlády. Za to, že byl ochoten řešit pracovní záležitosti i pozdě večer. Za to, že nedokázal z uměle vyvolané kauzy “vybruslit” tak, jak to “umí” zkušení političtí “šíbři”. Ale je to, co se stalo skutečně tak závažné, aby kvůli tomu měl padnout ministr zdravotnictví jako hlavní člověk, který je zodpovědný za boj proti koronavirové epidemii?

Uprostřed bitvy se generál nemění

Stará moudrost nám říká, že uprostřed boje se nemění ten, kdo velí. I v případě, pokud o něm jsou pochyby. Výměna velitele je totiž často mnohem rizikovější než ponechání toho stávajícího ve funkci. Stejně jako ve vojenské bitvě jsme nyní uprostřed největší zdravotní krize naší novodobé historie. Je velice důležité, aby v této kritické době rozhodoval o nejzávažnějších záležitostech týkajících se všech občanů této země nejkompetentnější člověk, což v tuto chvíli je určitě právě epidemiolog Roman Prymula. Svou odbornost prokázal při úspěšném boji proti koronaviru v rámci první vlny epidemie. To by mělo rozhodovat v případě úvah o jeho dalším osudu.

Nezodpovědnost médií a politiků

V současné krizové situaci se bohužel ukazuje, jak nezodpovědně se chová většina mainstreamových médií a také politiků. Namísto semknutí celé společnosti v boji se společným (nepolitickým) nepřítelem média nadále baží po senzacích “za každou cenu” a politici neustále bojují o moc. Tzv. “svoboda”, která zde existuje již více než 30 let, nám ukázala svou odvrácenou tvář. Média dávají v honbě za čtenáři a diváky prostor jakýmkoliv nesmyslným a často i nebezpečným názorům. Politici se zase chtějí zviditelnit bez ohledu na následky. To vše nyní “semlelo” jednoho z nejlepších ministrů zdravotnictví, kterého kdy tato země měla.

Rudolf Hruboň