Turecká armáda; Foto: Türk Silahlı Kuvvetleri (VOA) / Wikimedia Commons

Turecká armáda; Foto: Türk Silahlı Kuvvetleri (VOA) / Wikimedia Commons

Zahraniční

KOMENTÁŘ: Turecko okupuje severní Kypr a teď si brousí zuby na zbytek země

Masivní vojenská invaze Turecka na Kypr v roce 1974 měla údajně obnovit ústavní pořádek po řeckém převratu, který trval necelý týden. Kroky Turecka na druhou stranu naznačovaly, že jejich cílem jsou ve skutečnosti etnické čistky a kolonizace. Uvádí to ve svém komentáři Gatestone Institut (viz ZDE).

Agrese na řecký Kypr

Až do invaze v roce 1974 byla severní část Kypru stejně jako zbytek ostrova většinově řecká. Turecká invaze to násilně změnila. Dnes je v okupované oblasti ilegálně rozmístěno více než 40 000 tureckých vojáků. Domorodým kyperským Řekům nebylo nikdy umožněno se vrátit a získat zpět své domovy a pozemky. Turecké vojenské tažení doprovázely vraždy, nezákonné zadržování vojáků i civilistů v zařízeních velmi podobných koncentračním táborům, systematické popravy civilistů a také mučení a kruté zacházení (včetně systematického znásilňování) kyperských Řekyň.

Opakovaná invaze

Přestože převraty v Řecku a na Kypru 23. července 1974 skončily neúspěchem, byla obnovena legitimní vláda na Kypru a uzavřena dohoda o příměří, Turecko zahájilo 14. srpna 1974 druhou invazi na Kypr. Tentokrát Turecko své jednání nijak nezdůvodnilo, ale jeho druhá vojenská kampaň byla násilnější a terorizovala ještě více kyperských Řeků, aby je donutila utéct z jejich domovů a opustit jejich území. Tyto dvě invaze vedly k turecké okupaci 36 % území Kypru a 57 % jeho pobřeží.

48-letá okupace

Dodnes Turecko přibližně 170 000 řeckokyperským uprchlíkům odpírá právo na návrat. Turecko do okupované oblasti přemístilo přes 160 000 ilegálních osadníků a kolonistů (přesný počet ilegálních osadníků není znám, Turecko údaje nezveřejnilo). Více než tisíc kyperských Řeků je stále pohřešováno. Mezitím je starověká kultura a historie okupovaného severu vymazávána, aby byl vytvořen mýtus, že tato oblast je turecká. Zeměpisná jména byla turkifikována a mnoho křesťanských kostelů a klášterů bylo zničeno nebo znesvěceno.

Zálusk na zbytek ostrova

V současné době se zdá, že se Turecko zaměřuje na zbytek Kyperské republiky, která je členem Evropské unie. Kyperská vláda se nyní potýká s migrační krizí, kterou podle ní řídí Turecko. Vládní představitelé uvádějí, že většina migrantů vstupujících do svobodné části Kypru je pašována přes Tureckem okupovaný severní Kypr. Kyperská vláda dodala, že Kypr v důsledku migrační krize čelí významným demografickým změnám, ghettoizaci městských oblastí a akutním socioekonomickým dopadům. Turecko mezitím podle tureckých médií plánuje na okupovaném severu výstavbu vojenské námořní základny na poloostrově Karpas.

Západ to toleruje

Západ však mlčí. Nejen že tím Turecko povzbuzuje k páchání dalších zvěrstev, ale také jej přímo odměňuje. USA nedávno na žádost Turecka stáhly podporu projektu plynovodu EastMed, který by přepravoval zemní plyn od amerických spojenců Izraele a Kypru přes Řecko do západní Evropy. Ropovod EastMed by byl zvláště důležitý ve světle možnosti nahradit v zimě ruský plyn z plynovodu Nord Stream a dalších plynovodů v Evropě. Západ totiž upřednostňuje vydržování Turecka jako nejbližšího člena nenáviděnému Rusku pro jeho zastrašování. Turecko tak bude moci bez následků pokračovat ve zločinech proti Jezídům v Iráku, Kurdům v Sýrii a Arménům v Náhorním Karabachu.

Redakčně upravil Rudolf Hruboň