“Jsme průmyslová země a elektrickou energii potřebujeme. Nejen pro motor naší ekonomiky, ale také pro domácnosti. Je tedy na čase přestat dostavbu zbytečně politizovat a míchat do toho příliš ideologie,” uvádí ve svém komentáři na serveru Novinky politický komentátor Thomas Kulidakis (viz ZDE).
Laciný antikomunismus a rusofobie
“Vášně, které vzbuzuje možnost, že se předvýběru v tendru, který pořádně ani nezačal, kromě firem z Francie, Jižní Koreje a Spojených států může zúčastnit také ruská společnost Rosatom, zavánějí laciným antikomunismem a rusofobií. Jestliže jsme teď suverénní stát, můžeme se ohlížet čistě na své zájmy. A těmi by mělo být mít kvalitní jadernou elektrárnu za co možná nejlepší cenu s co možná nejlepší technologií a výdrží. Tu může postavit firma, která vyhraje konkurz a je jedno, odkud je. Hlavně když vše bude fungovat. V ideálním případě pak firma taková, která dá možnost účasti i českým společnostem, abychom si i u nás něco vydělali. Na čistě neideovém základě. To znamená Česká republika výrobci peníze, on za to elektrárnu a jsme si kvit. Žádná geopolitická vděčnost není na místě, protože to je čistý kšeft,” uvedl komentátor.
Rusko nás nikdy neohrožovalo
“Stávající Dukovany i Temelín jsou jaderné elektrárny ruské provenience a zatím se nestalo ani náznakem, že by snad nějakými zadními vrátky Kreml vypínal v Česku proud nebo jinak ohrožoval kritickou infrastrukturu a přísun elektrické energie. Celý příběh je o tom, že každý stát pro dobro svých občanů musí hledět především na vlastní zájmy. V našem případě například, abychom nevydali zbytečně peníze za něco, co mohlo být kvalitnější a levnější. Potřebujeme levný a spolehlivý zdroj energie, abychom nedopadli jako ve Švédsku, kde v ekologickém nadšení najednou neměli nedávno dost elektřiny. Takže klidně, ať se vyjádří bezpečnostní komise expertů, její závěry ať vezmou politici na vědomí a ať vyhraje nejlepší nabídka tak, jak to má v kapitalistickém jednání být,” uzavírá svůj komentář Thomas Kulidakis.
Zpracoval Rudolf Hruboň