Karel Schwarzenberg; Foto: repro Česká televize

Karel Schwarzenberg; Foto: repro Česká televize

Domácí

KOMENTÁŘ: Schwarzenberg chce radit ČSSD, přitom jeho strana je na hranici volitelnosti

Zakladatel a bývalý předseda strany TOP09 v televizním rozhovoru (viz ZDE) chtěl radit ČSSD, jak má postupovat v případě vládní koalice s hnutím ANO tak, aby “úplně nevymizela”. Přitom jeho strana se dlouhodobě potácí na hranici volitelnosti.

Knížecí rady

Schwarzenberg nabídl divákům svůj pohled na budoucnost sociální demokracie. ČSSD prý brzy zjistí, že se bude muset profilovat a premiérovi se postavit, jinak vymizí úplně. „Otázka, jak se profilovat, proto bude klíčová. Sociální demokracie se nyní musí vůči Babišovi projevit jako silná strana,“ radí čestný předseda TOP09, co by měla ČSSD udělat pro svou záchranu. Dle něj pouze když ČSSD najde odvahu zaujmout vlastní stanovisko a držet se jej, mohla by ustát vládní angažmá a zůstat významnou stranou na české politické scéně. „Nemůže ale pořád jenom něco prohlašovat a pak couvat. To ji zničí. ČSSD to nemá lehké, nepřišla v posledních letech s novými myšlenkami. Je to, jako když sedíte před šálkem čaje s pytlíkem, který pětkrát vylouhoval, ten už byste také neměl rád,“ uvedl Schwarzenberg.

Za 10 let je popularita TOP09 na dně

Strana TOP09 vznikla v roce 2009 jako lobbistické uskupení některých kontroverzních podnikatelských kruhů. Od počátku ji sponzoroval např. Zdeněk Bakala (viz ZDE), který za podivných okolností přivedl ke krachu OKD. Zakladateli strany byl právě Karel Schwarzenberg, jako představitel šlechtických rodů a sudetských Němců, z nichž mnozí kolaborovali za 2. světové války s nacisty, a kontroverzní a tehdy sesazený bývalý předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Strana se od začátku profilovala jako konzervativně-pravicová s cílem stát se vedoucí pravicovou silou v zemi. Zpočátku se jí dařilo získat důvěru mnohých voličům pravice znechucených čím dále tím častějšími skandály tehdy největší pravicové strany ODS, když získala ve volbách do Poslanecké sněmovny (PS) v roce 2010 až 16,7% hlasů. Od té doby však tento úspěch nezopakovala a další volby znamenaly už jen stále větší porážky. Ve volbách do PS v roce 2017 se jen těsně dostala přes hranici volitelnosti, když získala pouhých 5,31% hlasů, hlavně zásluhou pražských voličů.

Rudolf Hruboň