Turecká armáda; Foto: Türk Silahlı Kuvvetleri (VOA) / Wikimedia Commons

Turecká armáda; Foto: Türk Silahlı Kuvvetleri (VOA) / Wikimedia Commons

Zahraniční

KOMENTÁŘ: Rozpínavost Turecka jako nová hrozba nejen pro Blízký východ

Bývalý slovenský ministr školství a europoslanec Jaroslav Paška zveřejnil na svém účtu na sociální síti (viz ZDE) komentář ke stále větším snahám Turecka o rozpínavost v poslední době. Text přinášíme v překladu.

Bývalý slovenský ministr školství a europoslanec Jaroslav Paška; Foto: Profil J. Pašky na sociální síti

Historicky špatné zkušenosti

Evropa má bohatou historickou zkušenost s expanzním chováním Turků. Bulhaři, Srbové, Maďaři, ale i naši předkové vzpomínají jak na kruté nájezdy, také surové vládnutí Turků nad znásilněným a kontrolovaným územím. V historii nikdo na našem kontinentu, kromě Rusů, zatím nenašel sílu je uklidit z východní Evropy zpět na asijský Blízký východ. Ani v novodobých dějinách se Turecku často nepodařilo zapadnout do své kůže a hranic.

Okupace severního Kypru

Výpadek turecké armády proti suverénnímu Kypru vedl k jeho rozdělení a přinesl Turkům kontrolu a obsazení jeho severní části. Po objevení bohatých nalezišť zemního plynu v kyperských územních vodách začalo Turecko okamžitě vrtat mořské dno, aby si vytvořilo vlastní přístup k těžbě zemního plynu z Kypru. Místo pomoci Kypru impotentní Brusel pouze slovně odsoudil pokračující nelegální činnost Turecka ve východním Středomoří a v Egejském moři “a dočasně pozastavil svou předvstupní pomoc” Ankaře. Erdoğan ví, že mu od vystrašené, bezzubé Evropské unie nehrozí žádné nebezpečí, takže si jede po svém.

Invaze do Sýrie

Ani ozbrojená invaze do Sýrie (což je stejné porušení mezinárodního práva jako byla invaze tureckých vojsk na Kypr) nevyvolala žádnou větší odezvu v EU ani NATO. Koneckonců je to jen nějaká Asadova “šedá zóna” (která podle nich zřejmě nepodléhá ochraně mezinárodního práva). V Sýrii je nějaká ozbrojená agrese nijak netrápí. Proto se tam Turek začal mírumilovně šířit. Rabuje syrská ropná pole a obě instituce z Bruselu se jen zlomyslně usmívají. Ale neměli by. Asad má právo na územní celistvost a na ropné bohatství svého státu. Má oprávněné právo vyhnat ze svého státu všechny darebáky, kteří se podílí na drancování jeho přírodních zdrojů, ať už jsou to jen Turci nebo další, koho by Erdoğan mohl chtít přivést na pomoc. Turecko dnes vyzývá Radu NATO, aby mu pomohla legitimizovat nelegální bydliště jeho okupační armády v jiném státě (Sýrii), aby ochránilo své zloděje, okrádalo (rabovalo) nerostné bohatství Sýrie svými občany.

Vyhrožování Evropské unii

Navíc vzkazuje vyděšené Evropské unii, že pokud mu nepomůže mezinárodně potvrdit jeho právo na okupaci a průzkum okupovaného území Sýrie, pošle nám obratem nějaký milion uprchlíků…
Tak jdeme do těžkého období. Ankara hraje nebezpečnou geopolitickou hru, vydírá všechny kolem, věří si a chce hodně získat. Opětovně probuzená expanze a dobyvačnost Turka nám opravdu hrozí nejen masivní eskalací krvavého konfliktu u hranic Evropy, ale i narušením našeho mírumilovného, civilizovaného a kulturního života, pokud k nám opravdu vtrhnou ty tisíce divokých radikálů z poraženého Islámského státu.

Upravil Rudolf Hruboň