Ilustrační foto: John Darroch / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: John Darroch / Wikimedia Commons

Společnost

KOMENTÁŘ: Rasismus v USA dlouhodobě přetrvává, říká analytik

Spojené státy mají dlouhodobý socioekonomický a rasový problém, říká pro Radiožurnál k aktuálním protestům analytik Asociace pro mezinárodní otázky Petr Boháček (viz ZDE).

Trump rasismus využívá

Kvůli smrti George Floyda po brutálním zásahu policisty opanovaly páteční demonstrace 25 měst USA. Rasismus přitom podle Boháčka ve Spojených státech dlouhodobě přetrvává. “Prezident Donald Trump ho navíc využívá a relativizuje. Je to dlouhodobý socioekonomický a rasový problém, který se ve Spojených státech periodicky projevuje vlnou různých protestů a reakcí na různé vraždy Afroameričanů ze strany policie. Je to něco, co je opravdu cyklické. A pochází to pravděpodobně z těch socioekonomických rozdílů, které negativně ovlivňují afroamerickou komunitu,” uvádí analytik.

Systematický rasismus

“Spíše než o policejní brutalitu tady jde o to rasové napětí, o systematický rasismus, který ve Spojených státech dlouhodobě přetrvává. A projevuje se v té socioekonomické nerovnosti. Myslím, že má také co dočinění s tím, jakým způsobem je americká historie vnímaná ve Spojených státech. Není vyrovnaná s těmi temnějšími částmi americké historie a americké povahy, jako je genocidní kolonizace a otroctví. Všechno to jsou věci, které potom eskalují a vyvřou na povrch skrz takovéto demonstrace a rebelie,” pokračuje Boháček.

Nebezpečná nezaměstnanost

“Nezaměstnanost roste nejvíc mezi nejchudšími a mezi Afroameričany a Hispánci. Rozhodně je to velký problém. Myslím, že to má velký potenciál koronavirovou krizi prohloubit, protože veškerá opatření proti velkému shlukování lidí a další opatření ohledně volného pohybu osob do určité míry padly nebo jsou odvolávána. A samozřejmě těmi nejpostiženějšími jsou slabší socioekonomické skupiny. Větší hrozbou než koronavirus, je pro ně to, že nemohou a nebudou moct pracovat a uživit svou rodinu. Tohle může celou situaci ještě zhoršit a také je to do určité míry původcem té velké eskalace, kterou teď Spojené státy prožívají,” uzavírá analytik.

Rudolf Hruboň