Ilustrační foto: governortomwolf / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: governortomwolf / Wikimedia Commons

Zahraniční

KOMENTÁŘ: Pro schválení vakcíny Sputnik chybí v Evropě politická vůle

Evropa se stále potýká s nedostatkem očkovacích vakcín proti koronaviru. Velcí západní výrobci snižují dodávky a tempo očkování ve většině zemí EU tak pokulhává. V této situaci se nabízí zajímavá alternativa ve formě dodávek ruské vakcíny Sputnik V.

Neschopná Evropská unie

Bruselští politici opět prokázali svou naprostou neschopnost řešit palčivé otázky, které trápí běžné občany EU. Na jedné straně si uzurpovali právo uzavírat dohody o dodávkách vakcín pro celou Unii, aby se následně ukázalo, že jimi připravené a odsouhlasené dohody jsou výhodné hlavně pro výrobce vakcín a že Evropané v nich opět tahají za “kratší konec lana.” Dohody totiž nejenže přistupují na cenový diktát výrobců, ale nezavazují je ani pod hrozbou nějakých sankcí k dodávkám dohodnutých množství v daný konkrétní čas. Proto si tito výrobci dělají prakticky co chtějí a preferují zákazníky, kteří s nimi uzavřeli přísnější smlouvy.

Možné alternativy

Výrobců vakcín proti koronaviru je ale již více, než jsou nejznámější západní firmy jako Pfizer/BionTech, AstraZeneca, Moderna nebo Johnson & Johnson. Své účinné vakcíny vyvinuly a úspěšně aplikují také Rusko a Čína. Prozápadní politici a aktivističtí novináři k nim projevují nepodloženou skepsi, faktem ale je, že se jimi již delší dobu očkují miliony lidí bez vážnějších vedlejších účinků nebo jiných problémů. O těch by jistě mainstreamová západní média obsáhle a ráda informovala. Mnozí politici neváhají tuto čistě zdravotnickou záležitost politizovat a zneužívat s poukazem na údajnou další fázi “hybridní války” Moskvy.

Evropský alibismus

Protože si ale většina politiků v zemích Evropské unie nemůže dovolit v současné krizi s nedostatkem vakcín otevřeně odmítnout alternativy v podobě dovozu zejména ruské vakcíny Sputnik V, upnula se alibisticky k nové modle – Evropské lékové agentuře (EMEA), která má rozhodnout o povolení používání této vakcíny v zemích EU. Doufají, a prozatím bohužel úspěšně, že tato byrokratická instituce bude potřebovat pro schválení tak dlouhý čas, že do doby schválení Sputniku V již bude dostatek vakcín západních výrobců a o ruskou vakcínu tak už nebude takový zájem. Bohužel pro tisíce lidí, kteří mezitím kvůli chybějícímu očkování zbytečně zemřou a to i přesto, že je ruská vakcína podstatně levnější než předražené a nedostupné západní vakcíny.

Jde to i bez EU

Naštěstí existují země, kde vítězí zdravý rozum nad partikulárními politickými zájmy. Maďarsko a nově i Slovensko dokázaly, že povolit užívání ruské vakcíny Sputnik V lze i bez schválení Evropskou lékovou agenturou. Tato legislativa, umožňující stále jednotlivým členským státům schválit na svém území použití nového lékového přípravku bez předchozího schválení EMEA, umožnila Maďarům a Slovákům očkovat své občany rychleji proti zákeřnému viru, který připravuje denně o život tisíce Evropanů. Odvaha těchto zemí je ale v trnem oku všem zastáncům bruselského centralismu, kteří si přejí rozhodovat o co největším spektru aspektů života desítek milionů občanů členských států Evropské unie.

Rudolf Hruboň