Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko; Foto: Олег Мосьондз, Wikimedia Commons

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko; Foto: Олег Мосьондз, Wikimedia Commons

Zahraniční

KOMENTÁŘ: Připravuje Ukrajina obnovení války?

“Bojové akce na východě Ukrajiny povede ukrajinská armáda”, oznámil v pondělí prezident Porošenko (odkaz viz např. ZDE). Takzvanou protiteroristickou operaci, která začala v dubnu roku 2014, řídila dosud oficiálně ukrajinská kontrarozvědka SBU.

Příprava na obnovení bojů

Ukrajinský režim se nikdy nesmířil se ztrátou poloostrova Krym a území na východě Ukrajiny. Prezident Porošenko souhlasil s příměřím pouze z důvodu toho, že si byl vědom slabosti ukrajinské armády a její špatné výzbroje.

To se však za uplynulé období změnilo, když Západ začal dodávat Ukrajincům útočné zbraně. Na základě toho již prezident Porošenko opakovaně populisticky prohlásil, že se ukrajinská armáda stala jednou z nejlepších na světě.

Porušení Minských dohod?

Je pravděpodobné, že pokud se Ukrajina rozhodne zaútočit na ruský Krym a povstalecká území na východě země, s porušením Minských dohod z února 2015 si hlavu lámat nebude.

Porošenko čelí ve své zemi rekordnímu poklesu popularity a před dalšími prezidentskými volbami se potřebuje ukázat jako silný muž. Povzbuzením pro něj a jeho věrné je bezesporu současná mezinárodní situace, kdy se Západ snaží snížit význam Ruska na mezinárodním poli.

Je ovšem otázkou, zda by se v případě obnovení války na východě odhodlaly země NATO k otevřené podpoře ukrajinského režimu. Mohly by se totiž ocitnout v přímém střetu s ruskými vojsky.

Rudolf Hruboň