Jaderná elektrárna Dukovany; Foto: Džochy / Wikimedia Commons

Jaderná elektrárna Dukovany; Foto: Džochy / Wikimedia Commons

Domácí

KOMENTÁŘ: Přes Vrbětice namířeno na Dukovany

Od sobotního večera jsme svědky nové zpravodajské hry rozehrané českými a pravděpodobně i zahraničními zpravodajskými službami vůči Rusku. Česko bylo zataženo do současné protiruské kampaně hlavně kvůli dostavbě jaderné elektrárny Dukovany.

Odhalení po 6 letech?

Předseda vlády Andrej Babiš spolu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem teatrálně oznámili na tiskové konferenci, že údajně existuje důvodné podezření na to, že do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 mají být zapleteny ruské tajné služby. Bez předložení konkrétních důkazů poté bylo oznámeno, že bude vyhoštěno 18 ruských diplomatů. Toto překvapivé oznámení vyvolalo okamžitě spoustu otazníků. Prvním je načasování celé akce. Od výbuchů ve Vrběticích totiž uplynulo už více než 6 let. Již zveřejněné informace o údajné účasti ruských agentů ukazují na to, že měly být k dispozici už krátce po výbuchu skladů. Nabízí se otázka, proč někdo čekal se zveřejněním tak dlouho a proč byly zveřejněny právě teď?

Nová protiruská kampaň

V posledních měsících a týdnech lze pozorovat novou aktivitu západních zemí proti Rusku. V čele se Spojenými státy začaly jednotlivé země koordinovaně bez konkrétních důvodů vypovídat ruské diplomaty a obviňovat je z údajné činnosti proti jejich hostitelským zemím. Kvůli dosavadní neochotě České republiky zapojit se do této kampaně bylo potřeba přijít s nějakým závažným důvodem, kvůli kterému by byli vrcholní političtí představitelé našeho státu donuceni se do této kampaně zapojit. O již dlouho připravené konstrukci o údajném zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích tak bylo rozhodnuto, že bude zveřejněna. Andrej Babiš jako předseda vlády a Jan Hamáček jako ministr vnitra tak byli postaveni před hotovou věc: buď “odhalení” zveřejní a nebo budou dehonestováni médii jako politici, kteří postupují proti bezpečnostním zájmům státu.

Namířeno na Dukovany

V případě České republiky však jde o více než jen o dehonestaci Ruska. Jde o zakázku asi za šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun), a to už je pádný důvod pro to, aby se o něj zajímala i americká administrativa. Jedním ze zájemců o zakázku na dostavbu jaderné elektrárny je totiž také americká firma Westinghouse. Takováto zakázka by byla pro tuto firmu s pošramocenou pověstí vítaná vzpruha. V roce 2017 totiž zkrachovala a přestože byla převzata novým majitelem, není od té doby považována ve světě za spolehlivého partnera pro realizace v oblasti jaderné energetiky. Vyřazením dalšího vážného uchazeče, ruského Rosatomu, by se její šance na získání zakázky výrazně zvýšily, neboť další uchazeči v připravovaném tendru jsou spíše do počtu. Účinek nové “špionské kauzy” se již dostavil – ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček již oznámil, že na základě nové situace bude přehodnocena byť jen nabídka Rosatomu na účast v tendru.

Rudolf Hruboň