Čeští instruktoři cvičí afghánské vojáky; Foto: SPC Tia Sokimson / Wikimedia Commons

Čeští instruktoři cvičí afghánské vojáky; Foto: SPC Tia Sokimson / Wikimedia Commons

Domácí

KOMENTÁŘ: Před rokem hrdinové z Afghánistánu, nyní trestně stíhaní

V minulém roce došlo k úmrtí několika českých vojáků v Afghánistánu. Všichni mrtví včetně jejich spolubojovníků byli monstrózně oslavováni jako hrdinové jak ze strany politiků, tak mainstreamových médií. Teď se začíná ukazovat, že vše mohlo být jinak.

“Nikdo nebude beztrestně zabíjet naše vojáky v Afghánistánu”

Tento nešťastný výrok náčelníka Generálního štábu Armády ČR Aleše Opaty asi inspiroval a podpořil české vojáky v Afghánistánu, kteří se mohli rozhodnout pomstít se za smrt svého kolegy Tomáše Procházky.

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky Aleš Opata; Foto: David Sedlecký / Wikimedia Commons

Ze střelby na projíždějící české vozidlo na základně Šindánd v provincii Herát z 22. října byl obviněn afghánský voják Chán. Při útoku zemřel Procházka a další dva čeští vojáci byli zraněni. Během několika hodin byl podle amerického listu New York Times (NYT) Chán zatčen afghánskými jednotkami a vzat do vazby západních sil. V době, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, byl zbitý a v bezvědomí, tvrdí afghánští úředníci. Krátce poté zemřel. Podle NYT člen rady provincie Herát Vakíl Ahmad Karuchí uvedl, že neví, zda američtí nebo čeští vojáci Chána mlátili. „Podle toho, co víme, voják zemřel na následky mučení,“ prohlásil Karuchí. „Než byl předán afghánským silám, byl zmlácen,“ dodal.

“Hrdiny” dostihla minulost

O vyšetřování českých a amerických vojáků kvůli podezření z mučení afghánského vojáka na konci listopadu informoval americký deník The New York Times. Podle listu byl afghánský voják zbit ve vazbě NATO. Vojenská policie dnes obvinila v souvislosti se smrtí afghánského vojáka Vahidulláha Chána čtyři české vojáky z neoznámení trestného činu. „V souvislosti s tímto prověřováním bylo zahájeno trestní stíhání čtyř osob pro přečin neoznámení trestného činu,” uvedlo ve čtvrtek k zásahu dozorující Městské státní zastupitelství v Praze s tím, že žádné další informace k případu nelze sdělit. Česká armáda i Ministerstvo obrany podezření z protiprávního jednání prozatím odmítají.

Rudolf Hruboň