Marek Benda, Petr Fiala a Zbyněk Stanjura (ODS); Foto: Profil P. Fialy na sociální síti

Marek Benda, Petr Fiala a Zbyněk Stanjura (ODS); Foto: Profil P. Fialy na sociální síti

Domácí

KOMENTÁŘ: Politický hyenismus Petra Fialy

Předseda ODS a kandidát koalice SPOLU na premiéra Petr Fiala kritizoval na Twitteru počty zemřelých na COVID-19 v Česku. Podle něho jde o selhání vlády. To je nejhorší způsob zneužití pandemie v politice. Uvádí se to v komentáři Jan Bartoně na serveru iDNES.cz (viz ZDE).

Různé metodiky v jednotlivých zemích

Dělat žebříčky v počtu zemřelých na COVID je sice možné a existuje k tomu dokonce zvláštní webová stránka Coronavirus Pandemic (COVID-19). Tam si může zájemce nalézt statistiku počtu zemřelých na koronavirus. Problém je vlastně jenom jeden, zato však zásadní. Ne všechny státy světa mají stejnou metodiku sběru dat, takže některé rozlišují mezi “úmrtím na COVID“ a “úmrtím s COVIDem“. V řadě zemí se však statistika může od reálné situace velmi lišit, což platí zejména pro Indii, která sice uvádí vysoké počty zemřelých, podle komentátorů jsou ale zejména indické údaje velmi nepřesné, neodpovídají realitě. Stačí si jen uvědomit, že v Indii žije bezmála 1,4 miliardy lidí a při „rekordech“ úmrtí asi 5000 osob denně (což bylo také široce u nás publikováno ve zprávách veřejnoprávních i privátních médií) to po přepočtu na počet obyvatel dělá „jen“ zlomek počtu zemřelých u nás. Konkrétně asi 3 zemřelé na milion obyvatel v Indii, zatímco u nás to bylo až 20 osob na milion, tj. sedmkrát více.

Programová vyprázdněnost koalice SPOLU

Hrátky s počty zemřelých jsou samozřejmě důsledkem programové vyprázdněnosti koalice SPOLU. Ekonomické programy ODS, lidovců i topky prostě a jednoduše nejsou kompatibilní, a tak se hledají „společná témata“ – střet zájmů Andreje Babiše, jeho trestní stíhání nebo „chaos v boji s COVIDem“. Pokud Fiala kritizuje počet zemřelých z „politických důvodů“ jako vinu vlády, lze z jeho názoru odvodit, že případná vláda ODS by měla lepší výsledek. A právě o tom lze velmi úspěšně pochybovat. Každý, kdo se v politice pustí na led počtu zemřelých na COVID, by si měl být vědom rizik takové argumentace a měl by se jí zdaleka vyhnout. Fialův hyenismus je jen dalším „hřebíčkem do rakve“ volitelnosti koalice SPOLU. Petr Fiala je bezesporu slabý předseda a ODS na to doplatí možná i tím, že její poslanecký klub po volbách proti současnosti oslabí – na úkor „zachráněné“ topky a lidovců. Politický altruismus ODS je vskutku pozoruhodný.

Zpracoval Rudolf Hruboň